Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2019

Matera we Włoszech jest od soboty Europejską Stolicą Kultury 2019 roku

Matera na południu Włoch jest już oficjalnie Europejską Stolicą Kultury. W sobotę odbyła się tam inauguracja tego wydarzenia, w ramach którego w mieście uważanym za jedno z najstarszych i najpiękniejszych na świecie odbędzie się w tym roku dwa tysiące imprez.

W ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2019 roku uczestniczyli prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giuseppe Conte.

Jednym z pierwszych symbolicznych akcentów inauguracji była "Oda do radości", czyli hymn Europy w wykonaniu 20 zagranicznych i 19 włoskich orkiestr i zespołów.

Zwraca się uwagę na symbolikę liczb: ceremonia odbyła się 19 stycznia, a jej kulminacja miała miejsce o godzinie 19.00.

Na uroczystość przygotowano 38 tysięcy chorągiewek: 19 tysięcy w barwach Unii Europejskiej i tyle samo z logo Matery 2019.

Miasto w regionie Basilicata słynie z historycznej części znanej jako Sassi. Znajdują się tam wyjątkowe domostwa wydrążone w skale. Ćwierć wieku temu Matera została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

"Matera to piękno, którego świat nam zazdrości" - powiedział podczas uroczystości premier Conte. Wyraził przekonanie, że wybór tego miasta na Europejską Stolicę Kultury przyniesie korzyści całym południowym Włochom.

W programie imprez w Materze na ten rok znajdują wystawy, koncerty wszystkich gatunków muzyki, przeglądy filmowe, debaty o Europie i jej przyszłości, spektakle inspirowane "Boską komedią" Dantego, wieczory poetyckie, sztuka poświęcona ofiarom Auschwitz i Holokaustu. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL