Kultura i sztuka po 1989 roku

30.12.2016

Wręczono nominacje dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Kielcach

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr hab. Przemysław Mrozowski. Fot. PAP/R. Guz Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie dr hab. Przemysław Mrozowski. Fot. PAP/R. Guz

Dr hab. Przemysław Mrozowski został powołany na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, a dr hab. Robert Kotowski obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. Nominacje wręczył w piątek minister kultury Piotr Gliński.

Przemysław Mrozowski od niemal roku pełni obowiązki dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, jest także zastępcą dyrektora ds. muzealnych i naukowych. Od 2 stycznia 2017 r. będzie dyrektorem tej instytucji. Jego kadencja potrwa 3 lata.

Robert Kotowski, dotychczasowy dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, został powołany na to stanowisko w związku ze zmianami, jakie wprowadza umowa z 9 grudnia br., dotycząca połączenia Muzeum Narodowego w Kielcach z Muzeum Regionalnym w Wiślicy. Nowo utworzona instytucja zacznie działać od 1 stycznia 2017 r. i tego dnia rozpocznie się 7-letnia kadencja Roberta Kotowskiego na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Regionalne w Wiślicy od 2017 r. – jako Muzeum Archeologiczne - stanie się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach, prowadzonego wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa świętokrzyskiego.Do tej pory Muzeum Regionalne było instytucją prowadzoną przez gminę Wiślica. Przez lata w placówce narosło wiele potrzeb inwestycyjnych. Od 2017 roku muzeum w Wiślicy będzie miało status instytucji narodowej, co otworzy szanse na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na funkcjonowanie placówki.

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Odkryto tam ślady osadnictwa z drugiej połowy IX w. Prawa miejskie otrzymała w drugiej połowie XIII w., a straciła po powstaniu styczniowym. Jedną z najznamienitszych postaci związanych z miejscowością był Jan Długosz. Kronikarz ufundował m.in., zachowane do dziś, dzwonnicę i budynek - Dom Długosza - mieszczący obecnie część ekspozycji Muzeum Regionalnego.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest gotycka bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z XIV wieku, z datowaną na XIII w. rzeźbą Madonny Łokietkowej. W podziemiach świątyni, którymi opiekuje się Muzeum Regionalne, znajdują się pozostałości dwóch kościołów romańskich z XII i XIII w. oraz słynna Płyta Orantów (ok. 1175-1177), znana też jako Posadzka Wiślicka. Trzecim obiektem należącym do Muzeum jest jest pawilon archeologiczny z fundamentami kościoła i misą chrzcielną z czasów Państwa Wiślan, datowanej na IX wiek, a więc na sto lat przed chrztem Mieszka I (966 r.). (PAP)

aszw/pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL