Epoka nowożytna

28.12.2012 aktualizacja 19.07.2016

Muzeum w Olsztynie przygotowuje się do jubileuszowego roku Kopernika

Najcenniejsze pamiątki po Mikołaju Koperniku, w tym inkunabuł medyczny oraz tablicę astronomiczną wykonaną własnoręcznie przez astronoma, w nowej oprawie z wykorzystaniem multimediów, zobaczy w przyszłym roku publiczność w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Placówka przygotowuje zmodernizowaną wystawę w związku z dwoma jubileuszami dotyczącymi najsłynniejszego mieszkańca Warmii. W 2013 roku obchodzić będziemy 540. rocznicę urodzin i 470. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika.

"Dla całej Warmii będzie to rok szczególny. Kopernik blisko 40 lat swego pracowitego życia związał z Warmią. Dzięki temu stał się jednym z symboli +kraiku na końcu świata+– jak zwykł pisać Kopernik o swej małej ojczyźnie" - powiedziała PAP kustosz muzeum Ada Bogdanowicz.

Kopernik jest postacią wyjątkową dla Muzeum Warmii i Mazur. To tu – na olsztyńskim zamku, dziś siedzibie muzeum - astronom pełnił posługę administratora dóbr kapituły. Z tego względu placówka chce pozyskać z innych ośrodków muzealnych polskich i zagranicznych pamiątki po Koperniku. Na wystawie zajmującej hol, krużganek i salę administratora zaprezentowane zostanie życie, dzieło oraz warmińskie wątki życia Kopernika.

Kopernik jest postacią wyjątkową dla Muzeum Warmii i Mazur. To tu – na olsztyńskim zamku, dziś siedzibie muzeum - astronom pełnił posługę administratora dóbr kapituły. Z tego względu placówka chce pozyskać z innych ośrodków muzealnych polskich i zagranicznych pamiątki po Koperniku. Na wystawie zajmującej hol, krużganek i salę administratora zaprezentowane zostanie życie, dzieło oraz warmińskie wątki życia Kopernika.

Muzeum chce pokazać eksponaty ze swoich zbiorów, ale także stara się stworzyć wielką "Kopernikowską koalicję". Do współpracy zostały zaproszone m.in. Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Czartoryskich, Biblioteka "Hosianum" czy Biblioteka Elbląska. Na zasadzie partnerstwa do projektu zaproszono także: Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Muzea diecezji Warmińskiej w Toruniu i Fromborku.

"Chcielibyśmy, żeby planowana wystawa stała się także możliwością prezentacji najnowszych osiągnięć środowisk naukowych związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Ośrodkiem Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Olsztyńskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego czy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie. "Z całą pewnością będziemy też korzystać z zasobów Archiwów i Bibliotek Berlina oraz Uppsali" - dodała kustosz.

Organizatorzy wystawy będą chcieli pokazać dokonania Kopernika i jego wszechstronną działalność, ale także ukazać astronoma jako świadka i jednego z twórców przełomu średniowiecza i czasów nowożytnych. Poza tym wystawa będzie tłumaczyć przemiany zachodzące w architekturze olsztyńskiego zamku oraz w miejscach, gdzie przebywał i mieszkał Kopernik, czyli na Warmii i w Prusach. Najbardziej atrakcyjne dla publiczności będzie zobaczenie bezcennych pamiątek po astronomie. Chodzi m.in. o kopernikowski inkunabuł medyczny, a przede wszystkim tablicę doświadczalną na krużganku zamku. Organizatorzy chcą zaprezentować w nowoczesny i przystępny sposób instrument astronomiczny, wyznaczający zjawisko równonocy wiosennej oraz sposób dokonywania tych pomiarów.

Jak szacuje muzeum koszt modernizacji wystawy kopernikowskiej na olsztyńskim zamku to 250 tys. zł. Placówka chce, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło projekt dotacją w wysokości 186 tys. zł a samorząd wojewódzki dołożył 64 tys zł. (PAP)

ali/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL