Kultura i sztuka po 1989 roku

12.11.2019

Muzyka dawna kameralnie w Filharmonii Gorzowskiej

Filharmonia Gorzowska rozpoczyna cykl koncertów kameralnych. W tym sezonie zainauguruje go w najbliższy piątek występ zespołu Extempore – poinformowała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

Zespół Extempore tworzy troje doświadczonych i wszechstronnych artystów zajmujących się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka i organistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus. 
 
„Zamiłowanie do kameralistyki, muzyki dawnej i odkrywania nieznanego skłoniło ich do utworzenia zespołu w 2007 r., gdy studiowali jeszcze w Akademii Muzycznej w Katowicach. Słuchacze koncertów Extempore szczególnie cenią autorskie interpretacje zespołu, charakteryzujące się charyzmą i polotem, połączonymi z dbałością o szczegóły” – powiedziała Śliwińska. 
 
Dodała, że zespół ma za sobą wiele koncertów na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą, współpracując niejednokrotnie ze znakomitymi artystami, m.in. Krystianem Krzeszowiakiem, Piotrem Olechem czy Paulem Esswoodem. 

Piątkowy koncert „Muzyka dawna kameralnie. Extempore ensemble” zostanie wzbogacony wykładem regionalisty Roberta Piotrowskiego, poświęconym muzyce dawnego Landsbergu (niemiecka nazwa Gorzowa Wlkp. – PAP).

W tym sezonie artystycznym Filharmonia Gorzowska zaplanowała 12 koncertów kameralnych. To cykl koncertów, podczas których prezentowana jest najpiękniejsza, również rzadko grywana kameralistyka. 

"W obecnym sezonie wiele z tych koncertów poświęconych będzie muzyce dawnej" - zapowiedziała Śliwińska. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ itm

 
 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL