Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2019

Na dworcu Łódź Fabryczna pojawiła się unikatowa ławka miejska

Ławka "Relaks w Łodzi". Fot. PAP/G. Michałowski Ławka "Relaks w Łodzi". Fot. PAP/G. Michałowski

Unikatowa, wielopoziomowa ławka miejska wykonana w ramach 13. Łódź Design Festivalu stanęła na Dworcu Łódź Fabryczna. Do jej stworzenia użyto m.in. 400 elementów gresów szkliwionych i klinkieru oraz egzotycznego drewna iroko.

"Ławka jest inspirowana motywem przewodnim dworca, czyli trójkątami, które pojawiają się zarówno na szklanym dachu, jak i przewijają się w identyfikacji oraz meblach dworcowych. Konstrukcja nadaje się na zewnątrz i wewnątrz. Intencją projektantki było pokazanie, że płytki ceramiczne są bardzo wdzięcznym tworzywem, które można wykorzystać także do projektowania mebli miejskich" – wyjaśniła Olga Łosiak ze Studia Izabela Bołoz odpowiedzialnego za projekt.

Ławka to złożona z pięciu figur modułowa bryła, ozdobiona ilustracją Katarzyny Boguckiej - artystka jest także autorką kolorowych murali ozdabiających wnętrze dworca - i napisem "Relaks w Łodzi". Intencją autorek było stworzenie nieszablonowego obiektu, wpisującego się w architekturę dworca i nawiązującego do tematu przewodniego ostatniej edycji Łódź Design Festivalu, którego hasłem było "Dobre Życie".

Zdaniem Izabeli Bołoz, oprócz typowej funkcji ławka może spełniać rolę punktu orientacyjnego, miejsca spotkań, tła do zdjęć i do tworzenia spersonalizowanych pocztówek z Łodzi.

"Naszą ideą – poza prezentacją tego, co ważne w projektowaniu – jest zawsze zostawianie czegoś w przestrzeni miasta. W ubiegłym roku był to mural ceramiczny +State of mind+ na ul. Zachodniej 93. Ten projekt łączy kilka żywiołów, jest funkcjonalny, użytkowy, ale też pełni funkcje totemu, bo odsłaniamy go przy okazji wprowadzenia wakacyjnego rozkładu jazdy" – dodał specjalista ds. promocji Łódź Design Festivalu Michał Kwiatkowski.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL