Kultura i sztuka po 1989 roku

03.04.2019

Narodowe Forum Muzyki zbiera podpisy pod apelem o utrzymanie dotacji

Niemal 5 tys. osób podpisało się pod udostępnioną w internecie petycją o utrzymanie ponad ośmiomilionowej dotacji z samorządu województwa dolnośląskiego dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Cofnięcie tej dotacji rozważa zarząd województwa dolnośląskiego.

Dolnośląski Urząd Marszałkowski jest jedną z instytucji współprowadzących Narodowe Forum Muzyki (NFM). 

W tym roku dotacja z samorządu województwa dla Forum wynosi 8,6 mln zł. Instytucja dotowana jest też przez miasto Wrocław (12,5 mln zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 mln zł); 13,5 mln zł to roczne wpływy NFM ze sprzedaży biletów i wydawnictw – podała w środę PAP rzeczniczka NFM Agnieszka Frei.

Członek zarządu województwa dolnośląskiego Michał Bobowiec powiedział PAP, że wycofanie się Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego z dotacji było przedmiotem rozmów z radnymi na komisji kultury Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. „W sytuacji, kiedy pieniędzy na kulturę jest mało warto się zastanowić, czy nie byłoby dobrze rozdysponować te 8,6 mln na inne instytucje kultury podległe marszałkowi. Wspomnę tu choćby teatr w Wałbrzychu, dla którego dodatkowy milion złotych radykalnie zmienia sytuację – od remontów, po przygotowanie nowych premier” - powiedział Bobowiec, który w zarządzie województwa odpowiada za kulturę.

Dodał, że ze wstępnych dyskusji z radnymi z komisji kultury wynika, że jest „aprobata dla takiego rozwiązania”. „Ja szczerze mówiąc też się ku temu skłaniam, ale podkreślam - wycofam się z tego pomysłu, jeśli nie będzie zdecydowanej większości radnych na jego poparcie” - powiedział Bobowiec.

Tymczasem NFM udostępnił w internecie petycję, która jest apelem do władz województwa o utrzymanie dotacji dla tej instytucji. W środę podpisało się pod nią już niemal 5 tyś. osób.

Dyrektor NFM Andrzej Kosendiak powiedział w środę dziennikarzom, że ma nadzieję, że nie dojdzie do wstrzymania dotacji samorządu województwa dla NFM. „Mam nadzieję na merytoryczną rozmowę na ten temat (…), nie rozumiem tej sytuacji i z niedowierzaniem docierają do mnie informacje, że te plany mogą być zrealizowane. Zmiana umowy o współprowadzeniu wymaga akceptacji sejmiki, mam nadzieje, że radni nie zgodzą się na to” - powiedział Kosendiak.

Dodał, że kwota dotacji samorządu województwa pozwala pokryć budżety takich festiwali jak Wratislavia Cantans, Jazztopad oraz płace dla 80 pracowników NFM.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL