Kultura i sztuka 1945-1989

03.01.2020

Nie żyje ilustrator Bogusław Polch

Bogusław Polch. Fot. PAP/L. Szymański Bogusław Polch. Fot. PAP/L. Szymański

Zmarł Bogusław Polch – polski rysownik komiksowy, grafik i ilustrator, znany z komiksowych serii „Wiedźmin”, „Funky Koval” i „Kapitan Żbik” – podaje w piątek na Facebooku „Nowa Fantastyka”.

Bogusław Polch był jednym z bardziej znanych polskich rysowników, zwłaszcza w okresie PRL-u. Urodził się pod Brześciem nad Bugiem w 1941 roku. Fachu plastycznego nauczył się w jednym z warszawskich liceów plastycznych, a jako siedemnastolatek debiutował w czasopiśmie harcerskim +Korespondent Wszędobylski+ komiksami +Wyprawa via kosmos+ i +Słoneczny rejs Przygody+. Jego kariera nabrała tempa w 1970 roku, kiedy narysował +Złotego Mauritiusa+ – swój pierwszy komiks w siedmiotomowym cyklu +Kapitan Żbik+.

CZYTAJ TAKŻE

Jak podaje portal Culture.pl „Sławę przyniosła mu jednak rysowana dla zachodnioniemieckiego wydawcy seria science-fiction oparta na prozie Ericha von Daenikena (…) znana pod dwoma tytułami: +Bogowie z gwiazd+ i +Ekspedycja+”. Komiks został wydany 1982 r. i doczekał się 13 wersji językowych: polskiej, niemieckiej, francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej, greckiej, norweskiej, szwedzkiej, fińskiej, duńskiej, holenderskiej, czeskiej i słowackiej, a łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy.

Polch był również autorem pierwszego polskiego komiksu dla dorosłych "Funky Koval", wydanego w 1982 r., który początkowo ukazywał się w odcinkach w miesięczniku „Fantastyka" (znanym dzisiaj jako „Nowa fantastyka”). Według Culture.pl: „Komiks był ceniony za wartką, +zachodnią+ akcję, efektowne rozwiązania technologiczne i dyskretne aluzje do polskiej rzeczywistości”.

W latach 1993-95 Polch narysował sześć albumów o Wiedźminie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W swoim dorobku ma także albumy "Rycerze fair play" o tematyce sportowej, które stworzył na zlecenie UNESCO, "Skarb z Fortu Gerharda. Tajemnice stryja Bonawentury" i komiks „KRON” opublikowany w magazynie o tym samym tytule, którego Polch był redaktorem naczelnym (komiks został uznany za kontrowersyjny, bo jego autor nie dostosował się do zakazu reklamowania alkoholu).

Bogusław Polch został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł w wieku 78 lat.(PAP)

Autor: Karolina Sarniewicz

kas/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL