Koniec PRL

18.02.2019

„Niepodległa” włącza się w obchody rocznicy wyborów 4 czerwca oraz pielgrzymki papieża

Biuro Programu „Niepodległa” włącza się w obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca oraz 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - podało MKiDN. Zaplanowano m.in. multimedialny koncert na pl. Piłsudskiego w Warszawie, cykl koncertów plenerowych oraz szereg wystaw fotograficznych.

Ministerstwo kultury przypomniało, że obie rocznice upamiętniają "ważne wydarzenia, które mają ogromne znaczenie dla procesu odbudowy wolnej i niepodległej Polski. /.../ Jednocześnie, zgodnie z założeniami Programu Wieloletniego +Niepodległa+, rocznice takie wymagają upamiętnienia nie tylko na poziomie centralnym, ale również lokalnym i regionalnym".

Głównym projektem Biura "Niepodległa" przygotowanym na pierwszy weekend czerwca 2019 r. jest wspólny koncert upamiętniający dwie "bardzo ważne dla Polaków rocznice". "W niedzielę, 2 czerwca, w miejscu symbolicznym, na placu Piłsudskiego w Warszawie, zorganizowany zostanie wielki multimedialny koncert, w którym wezmą udział polscy artyści. Zaśpiewają utwory bliskie sercom Polaków. Biuro planuje również transmisję koncertu zarówno na antenach telewizyjnych, jak i radiowych, tak aby wydarzenie mogło dotrzeć do wszystkich Polaków" - napisano w komunikacie.

Resort kultury podał, że Biuro "Niepodległa" planuje – wzorem obchodów stulecia odzyskania niepodległości – przygotowanie szeregu własnych przedsięwzięć upamiętniających te wydarzenia oraz bliską współpracę z instytucjami naturalnie powiązanymi z poszczególnymi rocznicami. Pełnomocnikiem ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych został Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Ministerstwo kultury przypomniało, że "wybory do Parlamentu RP z 4 czerwca 1989 roku były prawdziwie demokratycznymi w przypadku wyborów do Senatu RP i jest naturalnym, że właśnie ta instytucja koordynuje większość działań związanych z tą, jakże ważną dla Polaków, rocznicą". Biuro Programu "Niepodległa" będzie współpracowało z Kancelarią Senatu w zakresie organizacji i promocji zaplanowanych przedsięwzięć.

Rocznica pielgrzymki Jana Pawła II upamiętniona zostanie dodatkowo cyklem plenerowych koncertów fortepianowych w ośmiu miastach, które w 1979 r. odwiedził Jan Paweł II oraz szeregiem wystaw "Polski Album Rodzinny: Wielka Pielgrzymka" prezentujących zdjęcia Polaków z papieżem, eksponowanej w formie wielkoformatowych wydruków na dworcach PKP w miastach, które odwiedził Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.

"Częścią kampanii społecznej przypominającej społeczeństwu to niezwykle ważne wydarzenie, mające istotny wpływ na kolejne pokolenia Polaków, będzie również oparty na materiałach archiwalnych film dokumentalny, który powstaje we współpracy z Telewizją Polską" - dodano. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL