Kultura i sztuka 1945-1989

20.05.2019

Nowe wydania książek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100-lecie urodzin

Audiobook „Innego świata”. Źródło: Wydawnictwo Literackie Audiobook „Innego świata”. Źródło: Wydawnictwo Literackie

Drugi tom „Dziennika pisanego nocą”, dwa tomy korespondencji z Jerzym Giedroyciem i dwujęzyczne, polsko-włoskie wydanie eseju „Caravaggio. Światło i cień”, audiobook „Innego świata” - to książki Gustawa Herlinga Grudzińskiego, które ukażą się w roku 100-lecia urodzin pisarza.

100 lat temu, 20 maja 1919 roku, w Kielcach, urodził się pisarz Gustaw Herling-Grudziński, autor "Innego Świata" i "Dziennika pisanego nocą". Sejm Rzeczypospolitej uchwałą z 20 lipca 2018 roku ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

W dniu urodzin pisarza w serii "Ważne Teksty, Wybitni Twórcy" nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu i Instytutu Książki ukazuje się dwujęzyczne polsko-włoskie wydanie eseju "Caravaggio. Światło i cień". Sam autor w rozmowie ze Zdzisławem Kudelskim, którą opublikowano na łamach "Tygodnika Literackiego" (1990, nr 10), mówił o swym dziele tak: "...szkic o Caravaggiu jest w pewnym sensie detektywistyczny, dlatego że ukazuje rzecz, o której dotychczas historycy sztuki nie pisali: o prawdopodobieństwie pewnych związków Caravaggia z filozofią Giordana Bruna, heretyka spalonego na Campo dei Fiori. […] Opieram się na kronikach, na jakichś analogiach, zestawieniach w sposób świadomy literacko. [...] nie mam tak zwanej spontanicznej wyobraźni pisarskiej i muszę mieć coś, na czym mogę się oprzeć".

Wydawcą dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Polsce od 1997 roku jest Wydawnictwo Literackie. W związku z obchodami rocznicy 100-lecia urodzin pisarza opublikowano nowe wydanie "Innego Świata" w dwóch wersjach – książkowej i po raz pierwszy w formie audiobooka (czyta Mirosław Neinert; na razie dostępny jest plik mp3, płyta CD do sprzedaży trafi 29 maja).

Od 2010 roku WL przygotowuje i publikuje 13-tomową edycję "Dzieł zebranych" Herlinga-Grudzińskiego. W roku jubileuszowym w ramach tej edycji ukaże się drugi tom "Dziennika pisanego nocą" (w księgarniach od 29 maja). Niespodzianką dla czytelników i badaczy mogą okazać się przygotowywane do druku trzy tomy korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem z lat 1944–1996 (pierwszy tom ukaże się już w czerwcu, a drugi jesienią). Na jesień 2019 r. Wydawnictwo Literackie planuje także opublikowanie kolejnego tomu "Dzieł zebranych" – tym razem będą to "Rozmowy" ("Rozmowy w Dragonei" i "Rozmowy w Neapolu"). W planach wydawniczych jest też korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Sławomira Mrożka z lat 1959-1998. (PAP)

aszw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL