Kultura i sztuka po 1989 roku

26.07.2019

Od 1 stycznia 2020 r. dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu będzie Andrzej Betlej

Warszawa, 26.07.2019. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Betlej podczas konferencji prasowej nt. "Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukcesy i wyzwania".  PAP/R. Pietruszka Warszawa, 26.07.2019. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Betlej podczas konferencji prasowej nt. "Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukcesy i wyzwania". PAP/R. Pietruszka

Obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Betlej zastąpi od 1 stycznia 2020 r. prof. Jana Ostrowskiego na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. Prof. Ostrowski odchodzi na emeryturę; Betleja ma zastąpić Andrzej Szczerski.

W piątek w siedzibie MKiDN odbyła się konferencja prasowa pt. "Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki i Muzeum Narodowe w Krakowie. Sukcesy i wyzwania". Uczestniczyli w niej, oprócz szefa ministerstwa kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

"Chciałbym poinformować o decyzji pana dyrektora prof. Jana Ostrowskiego, decyzji o której pan dyrektor mnie już swojego czasu poinformował, o przejściu na emeryturę z dniem 1 stycznia 2020 r." - powiedział Piotr Gliński.  Jak mówił, jest to przede wszystkim "okazja, żeby panu dyrektor bardzo podziękować za te 30 lat pracy, za to, jak wysoko postawił Wawel".

"Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcielibyśmy, aby dyrektorem od roku 2020 na Wawelu był pan dyrektor Andrzej Betlej" - dodał minister kultury. Wicepremier Gliński poinformował, że trzecią zmianą personalną związaną z instytucjami krakowskimi jest ta, że "przewidujemy, iż dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie pan prof. Andrzej Szczerski, były wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wybitny historyk sztuki". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL