Kultura i sztuka po 1989 roku

25.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Od 27 sierpnia będzie można zwiedzać Muzeum Polskiej Piosenki

Jonasz Kofta na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 1977 r. Fot. PAP/R. Okoński Jonasz Kofta na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 1977 r. Fot. PAP/R. Okoński

Od 27 sierpnia będzie można zwiedzać Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu z nowoczesną multimedialną wystawą stałą. Dzień wcześniej koncert inaugurujący działalność placówki zagra zespół Hey i jego goście – podały w poniedziałek lokalne władze.

„Otwarcie nastąpi 27 sierpnia, jednak formalnie zostanie ono otwarte dzień wcześniej. W szczególny sposób chcielibyśmy zainaugurować działanie muzeum, dlatego serdecznie zapraszamy na koncert w amfiteatrze” - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Podczas koncertu „Hey i goście” Katarzynie Nosowskiej towarzyszyć będą: Ania Dąbrowska, Małgorzata Ostrowska, Natalia Przybysz, Grażyna Łobaszewska, Mietek Szcześniak i Marek Piekarczyk. Koncert poprowadzi Artur Orzech.

Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik zaznaczył, że zwiedzanie placówki nie będzie drogie - bilety będą kosztowały 15 zł, a ulgowe 10 zł. Zwiedzający będą korzystać z audioprzewodników. „Muzeum będzie nowoczesne w nowoczesnym mieście. Porwaliśmy się na pokazanie 100 lat historii polskiej piosenki, więc artystów będzie niebotyczna liczba” - powiedział dyrektor.

Dwa główne elementy wystawy stałej to tzw. fala - ściany multimedialne z historią polskiej muzyki rozrywkowej z uwzględnieniem tła historycznego, społecznego i kulturowego. Pierwsza z nich obejmie okres od lat 20. do 70. XX wieku, analogicznie zbudowana będzie fala na przeciwległej ścianie muzeum, poświęcona latom 80., 90. oraz czasom współczesnym.

Obie fale pełnią rolę odtwarzacza multimedialnego, na którym umieszczone są monitory z różnorakimi treściami. Po wybraniu folderu danego artysty zwiedzający będą mogli obejrzeć jego zdjęcia, teledyski, poznać dyskografię, a przede wszystkim posłuchać muzyki.

Mieszczące się w opolskim amfiteatrze muzeum to jedyna taka instytucja kultury w Polsce, której celem jest utworzenie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja rodzimej muzyki. Muzeum już od 2009 r. prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą, edukacyjną i kulturalno-oświatową, która popularyzuje polską piosenkę.

Organizatorem Muzeum jest lokalny samorząd. Z racji miejsca Muzeum szczególnie ma będzie podkreślać rolę i historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który od 1963 roku odbywa się w Opolu.

W zasobach Muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z polską piosenką: nagrody, instrumenty muzyczne, kostiumy estradowe, odtwarzacze dźwięku, fotografie, rękopisy, foldery festiwalowe i plakaty.(PAP)

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL