Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2017

Od 30 listopada 26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Od lewej Anna Morawiecka, Christos Mandzios, Paweł Jarodzki, Marcin Cieński, Marta Kiewel Agata Matkowska podczas konferencji nt. książek nominowanych w Konkursie Pióro Fredry 2017. Fot. PAP/M. Kulczyński Od lewej Anna Morawiecka, Christos Mandzios, Paweł Jarodzki, Marcin Cieński, Marta Kiewel Agata Matkowska podczas konferencji nt. książek nominowanych w Konkursie Pióro Fredry 2017. Fot. PAP/M. Kulczyński

Około 200 wydawców weźmie udział w 26. Wrocławski Targach Dobrych Książek, które 30 listopada rozpoczną się we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas targów zostanie rozstrzygnięty konkurs edytorski Piór Fredry.

Jak powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, z roku na rok rośnie liczba wydawców uczestniczących w targach. „W tym roku będzie to około 200 wydawców” - powiedziała Morawiecka. Dodał, że na targi przyjedzie około 100 autorów, którzy wezmą udział w spotkaniach z czytelnikami.

Tradycyjnie podczas targów zostanie rozstrzygnięty konkurs Pióro Fredry, w którym nagradzane są najlepsze książki wydane w tym roku. Do tegorocznej edycji konkursu wydawcy zgłosili 153 pozycje.

Jury do finału zakwalifikowało pięć książek: „Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm” Piotra Rypsona, wydaną przez Wydawnictwo Karakter; „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak Wydawnictwa Marginesy; „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia” Miljenko Jergovica wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków; „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk” Marcina Świetlickiego, która ukazał się nakładem Wydawnictwa Literackiego oraz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” Małgorzaty Frąckiewicz Wydawnictwa Ezop.

Przewodniczący jury nagrody Pióro Fredry prof. Marcin Cieński podkreślił, że książki są oceniane zarówno pod względem edytorskim, jak i treści. „Jeśli chodzi o profil edytorski to nie jest ważne jego bogactwo, ale funkcjonalność szaty graficznej, to czy książka wychodzi naprzeciw czytelnikowi” - mówił prof. Cieński.

Pióro Fredry to jedyny w Polsce konkurs edytorski. Książki w tym konkursie są oceniane nie tylko pod kątem ich wartości literackiej, ale pod uwagę brany jest również ich poziom edytorski. Laureat tegorocznego konkursu zostanie ogłoszony 30 listopada – w dniu inauguracji targów.

Targi to nie tylko stoiska z książkami, ale również szereg imprez towarzyszących - od spotkań z pisarzami, po warsztaty dla dzieci. W tym roku zaplanowano również wystawy, w tym ekspozycję poświęconą postaci i twórczość Josepha Conrada.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 30 listopada – 3 grudnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL