Kultura i sztuka po 1989 roku

21.08.2017

Od piątku w Krakowie Festiwal Reportażu Non-Fiction; jego tematem - zmiana

2. Festiwal Reportażu Non-Fiction 2. Festiwal Reportażu Non-Fiction

Zmiana będzie tematem drugiej edycji Festiwalu Reportażu Non-Fiction, który odbędzie się w Krakowie w najbliższy weekend (25-27 sierpnia). Wśród gości tegorocznego wydarzenia będą m.in. Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Paweł P. Reszka, Dionisios Sturis.

„Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami +zmiany+: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym” – powiedział cytowany w materiałach prasowych Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu.

Festiwal Non-Fiction jest – jak podkreślają organizatorzy – pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi.

Przegląd jest podzielony na kilka części. Według organizatorów w sekcji związanej z reportażem radiowym warto zwrócić uwagę na spotkanie z Andrzejem Mularczykiem (ur. 1930). To pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec, „prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej”.

W Krakowie pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski z wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie dwóch zdjęć) fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” – dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu.

Miejscem większości spotkań będzie kompleks budynków starej fabryki tytoniowej przy ul. Dolne Młyny. Rozmowy z reporterami odbędą się także w Pauzie in Garden i Kawiarni Literackiej.

Pierwsza edycja festiwalu poświęcona była różnym formom reportażu - radiowemu, pisanemu, filmowemu. Jej gośćmi byli m.in. Mariusz Szczygieł, Krzysztof Miller, Agnieszka Lichnerowicz, Michał Olszewski. (PAP)

bko/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL