Kultura i sztuka po 1989 roku

18.06.2019

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Ogłoszono tytuły 10 książek nominowanych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Laureata poznamy 11 listopada - podaje Instytut Książki.

W tym roku jury pod przewodnictwem prof. Macieja Urbanowskiego nominowało do nagrody książki: "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" Marka A. Cichockiego (Teologia Polityczna), "Am (dziennik z drugiej strony) „ Artura Grabowskiego (PIW), "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska – Niemcy był możliwy?" Piotra Gursztyna (Wydawnictwo Dolnośląskie), "Historia antykultury" Krzysztofa Karonia (książka ukazała się nakładem autora), "Kamienica" Wojciecha Kudyby (Pewne Wydawnictwo), "Epoka Antychrysta" Pawła Lisickiego (Fabryka Słów), "Cegiełki i inne opowiadania" Krzysztofa Piaseckiego (Biblioteka Słów), "Atropina" Adriana Sinkowskiego (Biblioteka Toposu), "Górecki. Geniusz i upór" Marii Wilczek-Krupy (Znak) oraz "Spław" Janusza Węgiełka (LTW).

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem". (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL