Kultura i sztuka po 1989 roku

25.03.2019 aktualizacja 26.03.2019

Orły 2019: Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki nagrodzeni za scenariusz "Zimnej wojny"

Paweł Pawlikowski. Fot. PAP/R. Guz Paweł Pawlikowski. Fot. PAP/R. Guz

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 za najlepszy film, reżyserię, dźwięk, zdjęcia, scenariusz, montaż i główną rolę kobiecą trafiły do twórców "Zimnej wojny". "Kler" zdobył nagrody: publiczności, za najlepszą drugoplanową i pierwszoplanową rolę męską oraz muzykę.

Paweł Pawlikowski i zmarły w 2017 r. pisarz i scenarzysta Janusz Głowacki zostali w poniedziałek uhonorowani Polską Nagrodą Filmową Orły 2019 za najlepszy scenariusz; "Zimna wojna" w reż. Pawlikowskiego, doceniono także w kategoriach: najlepszy dźwięk, montaż i zdjęcia.

Pawlikowski i Głowacki pokonali w kategorii najlepszy scenariusz Marka Koterskiego, nominowanego za film "7 uczuć", oraz Wojciecha Rzehaka i Wojciecha Smarzowskiego ("Kler").

"Zimna wojna" została doceniona również za najlepszy dźwięk i montaż. W pierwszej z tych kategorii nagrodę odebrali Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, a w drugiej - Jarosław Kamiński. Ponadto za zdjęcia do filmu Pawlikowskiego nagrodzono Łukasza Żala.

Orła za najlepszą muzykę Polska Akademia Filmowa przyznała Mikołajowi Trzasce za "Kler". Trzaska ma już na swoim koncie Orła za muzykę do filmu "Wołyń", także w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Za najlepsze kostiumy do film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona wyróżniono Małgorzatę Braszkę, Ewę Krauze, Małgorzatę Gwiazdecką i Izabelę Stronias.

Najlepszym filmem europejskim został "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagha. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny uhonorowano "Ślepnąc od świateł" w reż. Krzysztofa Skoniecznego, zrealizowany na podstawie powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem.

Gala wręczenia 21. Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 odbywa się w Teatrze Polskim w Warszawie. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL