Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2019

„Otello tonight!” to najnowsza premiera Teatru Przedmieście w Rzeszowie

Spektakl „Otello tonight!” według dramatu Williama Shakespeare'a to najnowsza propozycja Teatru Przedmieście w Rzeszowie. Premierowe przedstawienia w sobotę i niedzielę.

„Otello w wydaniu Teatru Przedmieście jest tak naprawdę pełnym tęsknoty hymnem o miłości, to łkanie o miłość. Jeśli jest na świecie coś, za co warto umierać, to właśnie miłość. Tak było zawsze i tak zawsze będzie” – mówiła o spektaklu szefowa teatru i reżyserka Aneta Adamska.

„Ciemny nie jest Otello. Czarny jest jego lęk, jego zwątpienie w siebie, jego poczucie, że nie zasługuje na Desdemonę. To, co u Shakespeare’a wydaje się osobliwe i spowodowane kompleksem koloru skóry czy pochodzenia, w dzisiejszym świecie staje się codzienne, prozaiczne. Normalne jest bowiem to, że nie wierzymy w miłość, że zabijamy ją w sobie i w innych, ulegając podszeptom szatańskiej siły Iago, który swoją mocą zatruwa duszę Maura i innych bohaterów” – zauważyła reżyserka.

„Otello tonight!” to już kolejna próba Teatru Przedmieście zmierzenia się na scenie z wielką literaturą. Teatr prezentował już m.in. „Fausta” na podstawie tekstów m.in. Johanna Wolfganga Goethego i Christophera Marlowe’a, autorską interpretację powieści Thomasa Manna „Józef i jego bracia” w wielokrotnie nagradzanym spektaklu „Podróż” (nagroda główna na 38. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, nagroda na 43. Tyskich Spotkaniach Teatralnych w 2016 r. oraz wskazania w plebiscycie miesięcznika „Teatr” w kategorii najlepsze przedstawienie offowe w sezonie 2015/2016), a także spektakl „Dybuk Rzeszowski” na podstawie dramatu „Dybuk” Szymona An-skiego.

Teatr Przedmieście to pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyser, scenarzystki i aktorki. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Szefowa Teatru Przedmieście jest pomysłodawczynią wydarzenia naukowo-artystycznego "Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna", organizowanego przez rzeszowski Teatr Maska. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL