Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2019

Płowdiw i Matera w 2019 roku Europejskimi Stolicami Kultury

Przez cały 2019 rok Europejskimi Stolicami Kultury będą Płowdiw w Bułgarii i Matera we Włoszech. W obu miastach odbędzie się kilkadziesiąt wystaw, przedstawień i koncertów. Inicjatywa ma podkreślać rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej.

Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. W samym mieście oraz w całym regionie środkowej i południowej Bułgarii, jak również w Warnie, Sofii i Wielkim Tyrnowie, zostanie zorganizowanych ponad 300 festiwali i projektów społecznych o tematyce związanej z dziedzictwem, historią i kulturą miasta. Na licznych wystawach można będzie zapoznać się między innymi z cyrylicą.

Odbędzie się też wiele przedstawień teatralnych zrealizowanych we współpracy z przedstawicielami społeczności z Bałkanów Zachodnich, romskich i tureckich. Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel weźmie udział w oficjalnej ceremonii inauguracji, którą zaplanowano na 12 stycznia.

Z kolei program Matery został opracowany pod hasłem "Otwarta przyszłość". Szczególny nacisk położono na integrację społeczną i kulturową. Wśród najważniejszych wydarzeń będą wystawy: "Ars Excavandi" poświęcona historii architektury podziemnej, "Re-reading Renaissance" stanowiąca podróż po renesansowym dziedzictwie regionów Basilicata i Apulia oraz "Poetry of primes", której tematem jest kluczowe znaczenie matematyki w pracy artystów w każdej epoce.

W Materze odbędzie się również pierwsze plenerowe wykonanie opery "Rycerskość wieśniacza" Pietro Mascagniego, we współpracy z Teatro San Carlo. Zrealizowanych zostanie także 27 projektów opracowanych we współpracy z miejscowymi artystami i partnerami z Europy. Ceremonia otwarcia odbędzie się 19–20 stycznia z udziałem 2 tys. muzyków ze wszystkich wsi regionu Basilicata i wielu miejsc w Europie.

"Programy wydarzeń kulturalnych w Płowdiwie i Materze przedstawiają wizję przyszłości tych miast oraz przyszłości Europy, a jednocześnie są świadectwem ich unikalnego dziedzictwa historycznego. Inicjatywa Europejska Stolica Kultury łączy ludzi i podkreśla rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej" - powiedział unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Ustanowiony w 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest również dla miast szansą na zmianę wizerunku, promocję i zwiększenie atrakcyjności dla turystów.

W 2018 roku tytuł ten miały Valletta na Malcie i Leeuwarden w Holandii. Kiedy zakończy się świętowanie w Płowdiwie i Materze, pałeczkę w 2020 roku przejmą chorwacka Rijeka i irlandzkie Gaillimh (Galway), w 2021 roku Timisoara w Rumunii, Eleusis w Grecji i Nowy Sad w Serbii, kraju kandydującym do UE, w 2022 roku Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Kowno na Litwie oraz w 2023 roku Veszprem na Węgrzech.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ulb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL