Kultura i sztuka po 1989 roku

16.05.2018

"Pokój na lato" - od 19 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (C), szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin (P) podczas śniadania prasowego, zapowiadającego otwarcie sezonu w „Pokoju na lato” Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Fot. PAP/B. Zborowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (C), szef Instytutu Stefana Starzyńskiego Dariusz Gawin (P) podczas śniadania prasowego, zapowiadającego otwarcie sezonu w „Pokoju na lato” Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Fot. PAP/B. Zborowski

Koncerty, warsztaty i spacery po stolicy - to atrakcje, które czekają na odwiedzających "Pokój na lato", który Muzeum Powstania Warszawskiego otworzy 19 maja. To próba opowiedzenia współczesności i rozkochania w stolicy - powiedział dyrektor placówki Jan Ołdakowski.

"Pokój na lato" to - jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego - "letni pawilon kulturalny, miejsce spotkań dla spragnionych odpoczynku wśród zieleni, wiedzy o Warszawie, sezonowej kuchni, spacerów i warsztatów". 19 maja - w Noc Muzeów - po raz czwarty zostanie on otwarty na skarpie przy budynku placówki.

Jak powiedział dziennikarzom podczas środowego śniadania prasowego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, inicjatywa ta "to próba opowiedzenia współczesności, rozkochania na różne sposoby warszawiaków w Warszawie, zbudowania pewnego sentymentu do Warszawy".

"Działania +Pokoju na lato+ są działaniami, dzięki którym warszawiacy mają w inny sposób spojrzeć na swoje miasto, mają dowiedzieć się czegoś o tym, w jaki sposób tutaj można spędzać czas w sposób satysfakcjonujący; mogą odkryć różne sposoby funkcjonowania w mieście" - wskazał Ołdakowski.

Otwarcie "Pokoju" uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej z utworami w stylu bossa novy, w premierowych tanecznych aranżacjach, które wykonają wokaliści Gaba Kulka oraz Michał "Bunio" Skrok. Koncerty w "Pokoju" zagrają także m.in. Fisz Emade Tworzywo, Mikromusic, Miuosh z Kasią Nosowską oraz The Dumplings.

Wizyty w "Pokoju" będą także okazją do wzięcia udziału w spotkaniach i warsztatach, m.in. florystycznych, rzeźbiarskich czy wikliniarskich.

Jak zapowiedział Ołdakowski, zaplanowana jest także seria spacerów "przed pracą", a "ludzie, którzy biorą w nich udział, obserwują ptaki, rozpoznają drzewa, uczą się architektury". Przygotowano również ofertę dla tych, "którzy po pracy chcą tu przyjść - będą to wykłady architektoniczne, warsztaty o bardzo różnej tematyce".

Dyrektor placówki zwrócił uwagę także na miejsce, w którym usytuowany został "Pokój na lato". "To jest taki kawałek Warszawy (...) jeszcze zielony od czasów zniszczeń powstania warszawskiego (...), więc chcemy, żeby to miejsce żyło z szacunkiem do zieleni; uczymy też wykorzystania tych skrawków zieleni, których jest coraz mniej w takiej dzielnicy jak nasza" - podkreślił.

W programie "Pokoju" przewidziano także spotkania z zakresu mediów społecznościowych, rozmowy o stolicy, warsztaty jogi. Otwarty zostanie także "Pensjonat roślinka", czyli bezpłatny hotel dla kwiatków, gdzie będzie można darmowo zostawić je na przykład na czas wakacyjnego wyjazdu.

"Pokój na lato" będzie czynny do 31 sierpnia, codziennie od godz. 11 do ostatniego gościa; jedynie w każdy wtorek rozpocznie działalność od godz. 16. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny; na warsztaty obowiązuje rejestracja.

Szczegółowy program znajduje się na stronie facebookowej wydarzenia.(PAP)

autor: Nadia Senkowska

nak/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL