Kultura i sztuka po 1989 roku

06.02.2019

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Polska beletrystyka, książki historyczne, biografie, książki dla dzieci i do nauki języka, a także ciekawe spotkania autorskie czekają w najbliższych dniach na gości polskiego stoiska na rozpoczętych w środę XXVI Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku. Uroczyste otwarcie imprezy odbyło się w mińskiej hali wystawowej BelExpo.

„Od trzech lat Polska – po dość długiej, czteroletniej nieobecności, znowu jest obecna na targach książki w Mińsku” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński. „To okazja, by dać znać o sobie, prezentować się i promować, ale także zrozumieć, jak zmienia się białoruski rynek książki” – dodał.

„Staramy się prezentować jak najszerszą ofertę, by móc zainteresować różnych czytelników” – powiedział Karpiński. Podkreślił, że choć na rynku białoruskim ciągle dominuje książka w języku rosyjskim, widać, że bardzo prężnie rozwija się sektor białoruskojęzyczny.

Polskie stoisko sąsiaduje na targach z wydawnictwem Januszkiewicz, które wydaje białoruskie przekłady polskich publikacji. „W tym roku prezentujemy wspólnie m.in. wspaniałą książkę dla dzieci +Magiczne drzewo. Czerwone krzesło+ Andrzeja Maleszki. W niedzielę odbędzie się jej prezentacja” – powiedział Karpiński.

Wśród imprez promocyjnych, zaplanowanych przez organizatorów polskiego stoiska są jeszcze m.in. prezentacja albumu poświęconego Czesławowi Niemenowi, historii polskiej dyplomacji i trzeciej części trylogii mińskiej Sergiusza Piaseckiego „Nikt nie da nam zbawienia”. Pochodzący z terenów dzisiejszej Białorusi autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” cieszy się niesłabnącą popularnością także w tym kraju.

Stoisko narodowe zorganizowane wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki składa się z części wystawowej, gdzie prezentowana jest większość powstałych przy wsparciu instytucji państwowych przekładów polskiej literatury na język białoruski, a także z części komercyjnej, gdzie sprzedawane są książki w języku polskim i białoruskim. W tym roku obecne są na nimi wydawnictwo Ars Polona oraz – po raz pierwszy – Wydawnictwo Sejmowe.

W targach książki w Mińsku, które potrwają do 10 lutego, bierze udział 300 wystawców z 35 krajów. W tym roku gościem specjalnym imprezy jest Rosja.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ anb/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL