Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

Polski "Człowiek z magicznym pudełkiem" wyróżniony w Cannes

Polski tekst "Człowiek z magicznym pudełkiem" zdobył specjalne wyróżnienie w rozstrzygniętej na festiwalu filmowym w Cannes 9. edycji konkursu o Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz z Europy Środkowej i Wschodniej.

"Człowiek z magicznym pudełkiem" to wybiegająca w przyszłość i sięgająca do przeszłości opowieść o przekraczaniu granic imaginacji w poszukiwaniu utraconej miłości. Autorem scenariusza jest Bodo Kox, znany widzom jako reżyser "Dziewczyny z szafy".

ScripTeast to program dla doświadczonych scenarzystów. W ciągu dziewięciu lat od powstania programu na podstawie scenariuszy uczestniczących w ScripTeast zrealizowano 16 filmów, a kolejnych 8 jest w trakcie produkcji. W tegorocznej edycji ScripTeast brało udział 11 projektów z 7 krajów. Główną nagroda zdobył bułgarski "Nanook".

Do Rady Artystycznej ScripTeast należy m.in. amerykański producent Sanford Lieberson, który pracował m.in. dla wytwórni 20th Century Fox i MGM.

Coroczny cykl programu ScripTeast to trzy sesje stacjonarne (w Polsce oraz podczas festiwali w Berlinie i Cannes), a także konsultacje online. Pomysłodawcą ScripTeast jest polski reżyser i producent, szef firmy Apple Film Production Dariusz Jabłoński. Warsztaty organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu m.in. ze strony Programu Unii Europejskiej Media oraz Apple Film Production, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową.

Przyznawana od 2007 r. w trakcie festiwalu w Cannes Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego trafiła do Polaków już dwukrotnie. W 2010 r. zdobył ją Jacek Bławut za scenariusz "Dzień czekolady", a w 2013 r. Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz "Niemy".

68. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes trwa od 13 maja, a zakończy się w niedzielę.(PAP)

jp/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL