Epoka nowożytna

20.11.2019

„Portret młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela” – od czwartku w MNW

Źródło: MNW Źródło: MNW

Wokół XVI-wiecznej kopii obrazu "Portret Młodzieńca" Rafaela stworzona jest wystawa poświęcona poszukiwaniu zaginionego arcydzieła włoskiego mistrza, którą od czwartku można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tą wystawą poruszymy sumienia - mówił dyrektor MN prof. Jerzy Miziołek.

W środę w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na temat wystawy "Portret Młodzieńca. W poszukiwaniu zaginionego arcydzieła Rafaela".

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie powiedział, że jest przekonany, iż ta wystawa "wywoła poruszenie w świecie i poruszy sumienia".

Jak mówił, "cały czas do Muzeum Narodowego w Warszawie i do innych muzeów, dzięki naprawdę intensywnym działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wracają wybitne dzieła sztuki". "Zanosi się na kolejne powroty ze Stanów Zjednoczonych, więc ja jestem przekonany, że tą wystawą poruszymy sumienia, umysły i że po prostu ten obraz wróci, wprawdzie nie do nas, tylko do Krakowa, ale kultura polska jest jedna" - podkreślił prof. Miziołek.

Pytany, gdzie może znajdować się oryginalny obraz "Portret Młodzieńca", powiedział: "nie odpowiem gdzie jest, bo tego nie wiem, ale wiem, że istnieje i mam przekonanie, że wróci".

"Jedno jest pewne, w przypadku tego legendarnego dzieła, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominamy światu o tym naszym wielkim oczekiwaniu na powrót tego arcydzieła do Polski" - dodał dyrektor MNW.

Kurator z Muzeum Narodowego w Warszawie dr Piotr Kopszak powiedział, że obraz jest "najcenniejszą polską stratą wojenną".

Jak mówił, Rafael Santi był "ideałem artysty, uznawanym za tego, który w najtrafniejszy sposób potrafił ucieleśnić harmonię, do której dążono w sztuce". "Na dodatek nie był artystą wyklętym, był już za życia docenionym i osiągnął właściwie wszystko, co artysta w życiu może osiągnąć" - ocenił.

"Portret Młodzieńca" został zakupiony ok. 1800 r. do Kolekcji Czartoryskich w Puławach, zaginął pod koniec II wojny światowej i do tej pory jego losy nie są znane.

Izabela z Flemingów Czartoryska pisała w sporządzonym przez siebie katalogu kolekcji o obrazie: "Łączy do rzadkiej piękności pamięć sławnego człowieka, który choć miał wielu godnych sobie Następców, żaden mu jednak nie wyrównał w doskonałości".

MNW - we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie - przypomina ten słynny obraz wystawą skoncentrowaną na jego XVI-wiecznej kopii, przechowywanej w Accademia Carrara w Bergamo. Płótno to (oryginał malowany był na desce) muzeum prezentuje razem z przechowywanym na Zamku Królewskim na Wawelu "Portretem młodego mężczyzny" Jana Lievensa z ok. 1665 r., który - jak napisano - jest "znakomitym przykładem naśladownictwa arcydzieła Rafaela".

"O fascynacji twórczością Rafaela zaświadczają też ryciny z XVII, XVIII i XIX wieku; sześć spośród nich uświetni wystawę" - dodano. Na ekspozycję składają się również dzieła o tematyce religijnej autorstwa Pinturicchia (Bernardino di Betto), Perugina (Pietro Vannucci), Francesco Francii (Francesco Raibolini), Giovanniego Francesco Penniego oraz naśladowców i kopistów Rafaela.

Wystawa zaplanowana od 21 listopada do 19 stycznia 2020 roku jest, jak napisano, "hołdem złożonym wielkiemu artyście w 500-lecie jego śmierci".

Rafael Santi z Urbino, malarz i architekt urodzony w 1483 roku, zmarły w 1520 roku w Rzymie, jest jednym z najbardziej znanych włoskich artystów. Do najsłynniejszych jego dzieł należą freski w Stanzach Watykańskich - apartamentach papieskich, powstałe na zamówienie papieża Juliusza II. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL