Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2018

Premiera „Dam i huzarów” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Premiera komedii „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Gabriela Gietzky’ego odbędzie się 6 stycznia w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano podczas środowej próby medialnej w Gliwicach.

Opowieść o próbie wyswatania młodziutkiej Zosi i przekonanego o słuszności wyboru kawalerskiej ścieżki Majora ma być przedstawiona w konwencji snu zakochanych w sobie współczesnych młodych ludzi – Zofii i Edmunda.

"Wydaje mi się, że Fredro byłby dzisiaj scenarzystą w Hollywood i zarabiał miliony na scenariuszach romantycznych komedii. Ma w sobie pokłady śmieszności i liryzmu, jakie towarzyszą temu gatunkowi filmowemu" – powiedział reżyser Gabriel Gietzky.

Jego zdaniem „Damy i Huzary” to "fenomenalny tekst". "Typy ludzkie, których cała plejada przewija się przez scenę, są jak wzięte z dzisiejszych programów telewizyjnych. A konflikt płci, czy jak by to dzisiaj nazwać – problem gender – coś mi się zdaje, że dzisiaj w jeszcze bardziej zawikłany i nieoczywisty sposób nam towarzyszy" – dodał.

Również zdaniem grającej główną rolę Izabeli Baran tekst Fredry można współcześnie odczytać. "Nie trzeba się bać mówić o miłości. Ta prawda okazuje się najlepsza dla wszystkich bohaterów" - powiedziała PAP. Jak mówiła, przydatny w pracy nad spektaklem okazał się powrót do jej własnych emocji z czasów, kiedy miała 18 lat. Wyzwaniem był też język Aleksandra Fredry. "Włożyliśmy w to dużo pracy, aby widz dostał wszystkie informacje, dopiero kolejnym krokiem było dołączenie do tego emocji" – opowiadała.

W pozostałych rolach występują: Aleksandra Batko, Karolina Olga Burek, Wiktoria Czubaszek, Łukasz Kucharzewski, Maciej Piasny, Michał Wolny.

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Maria Kanigowska, muzykę i piosenki napisał Marcin Nenko, autorem projekcji jest Tomasz Gawroński, a ruch sceniczny opracowali Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz. (PAP)

Autor: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL