Kultura i sztuka po 1989 roku

08.02.2018

Premiera komedii "Francuska niespodzianka" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

"Francuska niespodzianka", komedia w reżyserii Cezarego Morawskiego, to najnowsza produkcja Teatru Polskiego we Wrocławiu. Sztuka będzie miała premierę 14 lutego na Scenie Kameralnej.

"Francuska niespodzianka" to sztuka Jeana Poireta - francuskiego dramatopisarza, scenarzysty, reżysera i aktora, jej premiera odbyła się w 1980 r. w Paryżu. Sztuka stała się także podstawą scenariusza do filmu „Wesołych Świąt” z Jean-Paulem Belmondo oraz Sophie Marceau w rolach głównych.

Jak powiedział w czwartek podczas próby medialnej reżyser spektaklu Cezary Morawski, realizując komedię Poireta wprowadził wiele zmian do scenariusza. „Od czasu napisania sztuki zmieniła się energia słowa, my się zmieniliśmy, zmieniło się także nastawienie do słowa +miłość+. Poza tym dzisiaj myślimy i reagujemy szybciej, w związku z tym musieliśmy zastosować trochę skrótów” - mówił reżyser.

Najnowsza produkcja wrocławskiego teatru przedstawia historię męża, który przyłapany przez żonę z kochanką próbuje zatuszować przed nią cel ich spotkania. Komedia opowiedziana jest z perspektywy żony, która doprowadza do tego, że mężczyzna staje się ofiarą własnych kłamstw. „Sztuka przedstawia klasyczny temat francuskiej farsy, czyli zdradę małżeńską; jest w niej dużo lekkiego humoru oraz fragmentów mówiących o miłości” - mówił Morawski.

Reżyser podkreślił, że sztuka była dużym wyzwaniem dla aktorów. „Dialogi są bardzo wartkie, dlatego też aktorów obowiązuje nie tylko znajomość własnego tekstu, ale również kwestii partnerów, tak aby można było bardzo energicznie ze sobą rozmawiać” - powiedział.

W główne role wcieli się m.in. Monika Bolly, Marek Feliksiak, Aleksandra Chapko, Martyna Witowska. Autorem muzyki jest pianista i kompozytor Marcin Partyka.

Premiera spektaklu odbędzie się 14 lutego na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego. (PAP)

auto: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL