Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2019

Premiera „Niebezpiecznej gry” w Teatrze Mazowieckim – 22 listopada

Spektakl „Niebezpieczna gra” w Teatrze Mazowieckim Spektakl „Niebezpieczna gra” w Teatrze Mazowieckim

„Niebezpieczna gra” Richarda Stockwella z Marią Seweryn i Mirosławem Zbrojewiczem to kolejna premiera Teatru Mazowieckiego, działającego pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK). Spektakl będzie można zobaczyć 22 i 23 listopada.

Jak wskazał Radosław Lubiak z działu marketingu i promocji MIK, sztuka "stawia pytania o zbrodnię doskonałą, kruchą ludzką psychikę narażoną na silne emocje, o podejmowane pod ich wpływem decyzje, których ostrze bywa przewrotnie obosieczne, a w końcu o odpowiedzialność za ich podjęcie". "Między bohaterami – Rickiem i Jane – toczy się niebezpieczna gra pozorów, kłamstw, niedopowiedzeń. Kto tak naprawdę jest ofiarą a kto zbrodniarzem?" - dodał.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który zrealizował polską prapremierę tej sztuki 28 maja 2011 r. we wrocławskim Imparcie.

CZYTAJ TAKŻE

"Ile może się wydarzyć podczas jednego wieczoru między dwojgiem z pozoru nieznanych sobie ludzi? Jak wiele zwrotów akcji może spowodować tak zwane przypadkowe spotkanie? Atmosfera w sztuce +Niebezpieczna gra+ Richarda Stockwella gęstnieje z minuty na minutę i to, co jeszcze przed chwilą nazwalibyśmy niezobowiązującym flirtem między Rickiem i Jane, przeradza się w psychologiczną próbę sił, która obydwojgu wymyka się spod kontroli. Prowokacyjny pomysł na zbrodnię doskonałą odsłania kolejne maski tych dwojga i za każdym razem, gdy nam się zdaje, że wiemy, czemu służy ta gra, do głosu dochodzi nowy motyw. Role szybko się odmieniają i ktoś, kto jeszcze przed chwilą był oprawcą, w jednej chwili staje się ofiarą" - napisano o przedstawieniu.

"Przypadkowe spotkanie, misterna intryga, emocjonalny szantaż. Kto w tym starciu jest oprawcą, a kto ofiarą? Czy istnieją zbrodnia doskonała i doskonały zbrodniarz, działający z mistrzowską precyzją i metodycznie? +Niebezpieczna gra+ Richarda Stockwella nie serwuje prostych i jednoznacznych odpowiedzi" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"Brytyjska sztuka, przy wszystkich cechach dobrego kryminału – z morderstwem i zdradą w tle – oferuje jednak coś więcej niż sprawną, trzymająca w napięciu intrygę. To także historia o rolach, jakie w życiu odgrywamy. O kruchej ludzkiej psychice narażonej na silne emocje i o podejmowanych pod ich wpływem decyzjach, które w jednej sekundzie mogą zmienić nasze życie" - napisano na stronie internetowej MIK.

W przedstawieniu wykorzystano przekład Lucasa Adamczyka. Scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy - Wanda Kowalska. Muzykę skomponował Kamil Pater. Reżyseria światła - Piotr Pawlik.

Występują Maria Seweryn (Jane) i Mirosław Zbrojewicz (Rick).

Spektakl powstał we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu.

Premiera "Niebezpiecznej gry" - 22 listopada o godz. 19 w MIK. Kolejne przedstawienie - 23 listopada br.(PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL