Kultura i sztuka po 1989 roku

03.07.2019

Premiera spektaklu „Filmy z epoki smogu” w Muzeum Warszawskiej Pragi - w sobotę

6 i 7 lipca w Teatrze Powszechnym odbędą się premierowe pokazy spektaklu „Filmy z epoki smogu” w reżyserii Michała Zadary. Projekt jest próbą stworzenia sztuki, która nie ignoruje faktu, że umieramy z powodu zatrutego powietrza.

Multimedialny spektakl "Filmy z epoki smogu" to połączenie działania obywatelskiego, sztuki teatralnej i filmu. Przedstawienie składa się z monologów aktorów oraz siedmiu krótkich filmów.

"+Filmy z epoki smogu+ to próba uchwycenia tego szczególnego stanu, w którym się znajdujemy – wiemy, że powietrze nas zatruwa i nie reagujemy na to. Władze nie ogłaszają stanu wyjątkowego, a społeczeństwo nie domaga się tego, chociaż kryzys zdrowotny jest zbadany, udokumentowany i odczuwany przez obywateli" - napisał w zapowiedzi reżyser Michał Zadara.

"Integralną częścią projektu jest pisanie ustawy antysmogowej. Celem tej sztuki jest opis trudnej sytuacji egzystencjalnej, w której się znaleźliśmy, a celem ustawy – zmiana rzeczywistości" - czytamy na stronie Teatru Powszechnego.

W przedstawieniu grają: Arkadiusz Brykalski, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn i Barbara Wysocka. W filmach występują ponadto m.in. Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Jerzy Trela, Mateusz Janicki.

Teatr Powszechny zaprezentuje "Filmy z epoki smogu" 6 i 7 lipca o godz. 21 na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).

Spektakl powstał we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie i CENTRALI, w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności "Miasto Szczęśliwe".

CENTRALA pracuje z naukowcami i prawnikami nad obywatelską ustawą antysmogową, która pozwoli wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących ochrony czystości powietrza w Polsce. Ustawa będzie gotowym rozwiązaniem prawnym, dostępnym dla wszystkich, którzy swoim działaniem mogą poprawić stan powietrza w kraju.

"Dodatkowym efektem pracy nad ustawą i rozważań o problemie smogu jest powstanie filmów ze smogiem w tle. Twórcy w krótkich formach filmowych pokazują rzeczywistość, w której spacer po parku niesie ze sobą zagrożenie dla życia" - czytamy na stronie teatru.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL