Kultura i sztuka po 1989 roku

13.08.2019

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska powołana na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Zarząd województwa podlaskiego powołał we wtorek prof. Ewę Iżykowską-Lipińską na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Kontrakt ma obowiązywać do końca sierpnia 2023 r. - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to instytucja podlegająca samorządowi województwa. Kadencja obecnego dyrektora Damiana Tanajewskiego kończy się 31 sierpnia.

Ponieważ resort kultury nie wyraził zgody, by na nową kadencję powołać dyrektora tej instytucji bez konkursu, rozpisano konkurs na to stanowisko. Zgłosiło się sześcioro kandydatów. Wśród dokumentów, które trzeba było przedstawić, by zostać dopuszczonym do przesłuchań, był m.in. plan programowo-artystyczny obejmujący okres pięciu sezonów artystycznych, strategia pozyskiwania środków oraz plan promocji opery.

Kilka dni temu komisja konkursowa podjęła decyzję o wyborze kandydatury śpiewaczki operowej i reżyserki, prof. Iżykowskiej-Lipińskiej. We wtorek zarząd województwa formalnie ją zaakceptował i powołał na stanowisko. "Nowa dyrektor będzie pełnić tę funkcję przez okres czterech sezonów artystycznych – od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2023 r." - poinformowała Smaczna-Jórczykowska.

Prof. Ewa Iżykowska-Lipińska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała śpiew solowy oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako śpiewaczka pracowała pod kierunkiem m.in. prof. Lidii Małachowic, a następnie kontynuowała swoje studia w Siennie oraz w mediolańskiej La Scali.

Jak informował wcześniej urząd marszałkowski, przywołując życiorys nowej szefowej OiFP, Iżykowska-Lipińska zadebiutowała na scenie La Scali w tytułowej roli w operze "Rita" Donizettiego w 1981 r. Brała udział m.in. w realizacji opery "Manekiny" w Teatrze Wielkim w Warszawie, zagrała tytułową bohaterkę w "Tosce" w Korei Południowej i wystąpiła na Placu św. Piotra w Rzymie w czasie beatyfikacji Jana Pawła II. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów.

Iżykowska-Lipińska posiada też doświadczenie w zarządzaniu, m.in. kierowała pracownią musicalu Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie. Jest też prezesem Fundacji Arte Eva, promującej młode talenty muzyczne, a od 2018 r. organizuje konkurs wokalny Viva Calisia w Kaliszu. Za swoją pracę została uhonorowana srebrną nagrodą Gloria Artis.(PAP)

autorzy: Robert Fiłończuk, Sylwia Wieczeryńska

rof/ swi/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL