Kultura i sztuka po 1989 roku

15.10.2019

Przedstawienie warszawskiego Teatru Lalka zdobyło cztery nagrody na festiwalach w Serbii

Stołeczny Teatr Lalka zdobył cztery nagrody podczas jesiennych festiwali teatrów dziecięcych w Serbii – poinformowała we wtorek PAP specjalistka ds. public relations & events Dominika Druch. W Serbii Teatr Lalka prezentował spektakl „Ptak Zielonopióry” w reż. Jarosława Kiliana.

"7 października 2019 r. Teatr Lalka pokazał spektakl "Ptak Zielonopióry" w reżyserii Jarosława Kiliana na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Banja Luce (Republika Serbska)" - napisała Dominika Druch.

W zakończonym 12 października festiwalu uczestniczyły teatry z Rosji, Serbii, Włoch, Polski, Słowenii, Słowacji, Macedonii Północnej, Chorwacji, Bułgarii oraz Bośni i Hercegowiny. Komedia z warszawskiego teatru, inspirowana baśniami Itala Calvina, Carla Gozziego i Bolesława Leśmiana, otrzymała nagrodę specjalną jury za zespołową grę aktorską oraz nagrodę za muzykę.

Spektakl zaprezentowano w Banja Luce dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Biura Kultury m.st. Warszawy.

Nieco wcześniej, bo 27 września br. na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Suboticy (Serbia), podczas którego pokazano 14 przedstawień z 12 krajów, Teatr Lalka zdobył również dwie nagrody. Laur za oryginalną muzykę do przedstawienia "Ptak Zielonopióry" w reżyserii Jarosława Kiliana otrzymał Grzegorz Turnau. W uzasadnieniu jury napisało: "muzyka nie tylko towarzyszy spektaklowi, ale sama jest istotną częścią jego akcji".

Nagrodę za kunszt aktorski otrzymał cała obsada aktorska "Ptaka Zielonopiórego". W swoim werdykcie jury podkreśliło, że "aktorom warszawskiej Lalki udało się zagrać unisono, jak jedna dusza i jedno ciało".(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL