Solidarność

10.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

Quincy Jones gościem Tomasza Stańki na koncercie w Gdańsku

Koncert jazzowy "Przestrzeń Wolności: Stańko+" odbędzie się w sobotę w Gdańsku. Polski trębacz Tomasz Stańko zaprosił do świętowania 50-lecia swojej kariery muzycznej i 70. urodzin m.in. wielkiego jazzmana i legendę światowego showbiznesu Quincy Jonesa.

Amerykański artysta wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

"Quincy Jones jest synonimem tego, co się wydarzyło w XX wieku i co się dzieje współcześnie w muzyce Afroamerykanów, w jej wydaniu swigowym, tanecznym - powiedział PAP o głównym gościu swojego koncertu Tomasz Stańko. - To on esencję afrykańskiego swingu przeniósł do muzycznych produkcji broadwayowskich. Ten trębacz, kompozytor i znakomity aranżer był też producentem piosenek i płyt m.in. Franka Sinatry, Whitney Houston czy Michaela Jacksona, w tym najsłynniejszego albumu +Thriller+" - dodał Stańko.

Jak podkreślił Stańko, to Quincy Jones, swing wywodzący się ze źródeł afrykańskich, rozwijał w świecie muzyki Afroamerykanów, a teraz doprowadza do jego spotkania z kulturą europejską.

Widowisko "Przestrzeń Wolności: Stańko+" zaplanowano w ramach trwającego w Gdańsku IV Festiwalu Solidarity of Arts.

Widowisko "Przestrzeń Wolności: Stańko+" zaplanowano w ramach trwającego w Gdańsku IV Festiwalu Solidarity of Arts.

Zapytany przez PAP o idee, zawarte w nazwie koncertu, Stańko odpowiedział: "Jestem uczulony na wolność. Jest ona dla mnie odpowiednikiem tolerancji. A tolerancja ważna jest i w życiu, i w sztuce. Tolerancją w sztuce jest otwarcie się na inne gatunki muzyczne. I to właśnie leży u podstaw naszego koncertu. Oprócz Quincy Jonesa wystąpią przecież m.in. Chaka Khan, amerykańska piosenkarka rhythm and bluesowa, jazzowa orkiestra radiowa z Hamburga z Adzikiem Sendeckim czy Monika Brodka. A do tego wyraźnym motywem koncertu będzie muzyka Komedy. Mam zamiar także zgrać dwa utwory z mojego projektu +Wisława+. A więc zapowiada się pełna rozmachu swobodna różnorodność" - podkreślił muzyk.

Koncert odbędzie się na dwóch scenach i centralnej platformie na placu w pobliżu siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowiance.

Oprócz Quincy Jonesa na zaproszenie Tomasza Stańki podczas koncertu wystąpią: Stanisław Soyka, kameruński basista Richard Bona, Chaka Khan, Kayah, Monika Brodka, Mika Urbaniak, a także R.U.T.A. Beat oraz Power of the Horns Brass Ensemble.

„Elementem łączącym będą kompozycje Krzysztofa Komedy, które usłyszymy w wykonaniu Stanisława Soyki, Kayah, Moniki Brodki, Urszuli Dudziak oraz Bigbandu NDR. Aranżację do +Kołysanki Rosemary+, którą usłyszymy pod koniec wieczoru, napisał specjalnie na tę okazję kompozytor i dyrygent Adam Sztaba” – poinformowała rzecznik prasowy Festiwalu Solidarity of Arts, Beata Dunajewska.

Dodała, że w ramach autorskiej części widowiska, oprócz utworu pochodzącego z najnowszego albumu Stańki pt. "Wisława" (płyta dedykowana poetce Wisławie Szymborskiej ukaże się na początku 2013 roku), gospodarz show zagra specjalnie na tę okazję przygotowaną kompozycję zatytułowaną "Song for Solidarity".

W poprzednich edycjach Festiwalu Solidarity of Arts, w ramach podobnej formuły artystycznej jak "Przestrzeń Wolności: Stańko+" odbyły się dwa plenerowe koncerty jazzowe: Możdżer+ (2010) i Marcus+ (2011). W pierwszym gospodarzem widowiska był polski pianista jazzowy Leszek Możdżer, a rok temu amerykański jazzman Marcus Miller. (PAP)

rop/ abe/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL