Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2016

Rekordowe zainteresowanie Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński. Fot. PAP/CAF/Reproduckja Kornel Makuszyński. Fot. PAP/CAF/Reproduckja

Aż 90 książek dla dzieci, wydanych w 2015 r., zostało zgłoszonych do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu. To rekordowa liczba - podała w środę wicedyrektor instytucji Mariola Talewicz.

„Zgłoszonych zostało w tej edycji aż 90 książek dla najmłodszych. W ubiegłym roku było ich 67. (...) Większą liczbę można rozpatrywać w dwóch aspektach. Z jednej strony Nagroda stała się tak popularna, że książki są chętnie zgłaszane, a z drugiej, że ze względu na zapotrzebowanie czytelników wydawnictwa publikują ich więcej” – podkreśliła Talewicz.

Nadesłane książki oceni jury złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się twórczością dla dzieci. Są wśród nich m.in. przedstawiciele bibliotek - Narodowej, Śląskiej i Dolnośląskiej, oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Przewodniczącą jest prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci prof. Joanna Papuzińska.

„Ten rok konkursowy okazał się bardzo urodzajny, no i pracowity dla jurorów. Przyniósł nam prawdziwe zatrzęsienie książek dla dzieci zgłoszonych do konkursu. Cieszę się z tego, choć wybór tej najlepszej na pewno będzie niełatwy. Wyobrażam sobie też, że nasz patron konkursowy, spoglądający na nas z niebieskiej chmurki, też powinien być uradowany, był wszak wielkim propagatorem książki i czytania” – uważa prof. Papuzińska

Mariola Talewicz poinformowała, że laureat zostanie ogłoszony 13 października podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej „Galerią Książki”. Otrzyma statuetkę dłuta Andrzeja Renesa, która przedstawia stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną. Prezydent Oświęcimia przyzna też dwa wyróżnienia.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego zostanie wręczona po raz 23. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. „Celem nagrody jest promocja współczesnych pisarzy tworzących dla najmłodszych odbiorców. (…) Polecamy książki, wyszukując te, które zdaniem krytyków literatury są najwartościowsze” – powiedziała Mariola Talewicz.

Oświęcimska „Galeria Książki” od 2011 r. mieści się w nowoczesnym budynku. Gmach kosztował ponad 16 mln zł. Ponad 12 mln zł miasto pozyskało na inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny samorządu to ponad 4 mln zł. (PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL