Kultura i sztuka 1945-1989

09.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

Rita Gombrowicz napisze książkę o swoim życiu

Rita Gombrowicz. Fot. PAP/A. Rybczyński Rita Gombrowicz. Fot. PAP/A. Rybczyński

Rita Gombrowicz napisze książkę, w której podsumuje 45 lat swojego życia po śmierci męża Witolda Gombrowicza. Opisze w niej m.in. swoją pracę nad spuścizną po zmarłym w 1969 roku pisarzu.

Rita Gombrowicz była gościem na „Imieninach Witolda”, imprezie zorganizowanej w niedzielę przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia (Mazowieckie) w dniu, w którym zwyczajowo pisarz obchodził swoje imieniny. „Chciałabym opisać te 45 lat po śmierci Gombrowicza, pokazać polskim czytelnikom to, co przez ten czas działo się z jego twórczością, jak ja nad nią pracowałam . To projekt, nad którym obecnie pracuję” – powiedziała uczestnikom spotkania wdowa po pisarzu.

Rita Gombrowicz opowiadała o swoim związku z Witoldem. Zdradziła, że kiedy po kilku miesiącach, od kiedy zamieszkali razem w 1964 r., pisarz zaproponował jej ślub, odmówiła, bo – jak powiedziała – była przeciwna instytucji małżeństwa.

64-letni Witold i o 30 lat od niego młodsza Rita pobrali się po czterech latach, na rok przed śmiercią pisarza; Gombrowicz miał poważne problemy ze zdrowiem. Zależało mu na tym, by – jak mówiła - to ona, już jako żona, zajęła się jego twórczością. „Nie można powiedzieć, że nasz ślub był romantyczny, ale gdybym nie była z Witoldem przez te pięć lat, to nie zostałabym jego żoną. To był los, takie przeznaczenie” – mówiła Rita Gombrowicz.

Wdowa po pisarzu zaznaczyła, że ważnym wydarzeniem w jej życiu było opublikowanie w maju intymnego dziennika Gombrowicza pod tytułem „Kronos”, do czego przez wiele lat się przygotowywała. „Ja stawałam się tym kim teraz jestem, pracując nad twórczością Gombrowicza” – stwierdziła Rita Gombrowicz. Twórczość swojego męża opisała jako "energetyczną kulę", która napędzała ją do dalszej pracy. „Gombrowicz pozostawił mi swoją spuściznę, więc codziennie się nią zajmowałam. Witold był obecny za moim pośrednictwem, ja pracowałam nad dziełem Witolda” - stwierdziła.

Spotkanie z Ritą Gombrowicz odbyło się w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cyklem tym Muzeum Witolda Gombrowicza przypomina o przypadającej w tym roku 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy, po trwającej niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej. Wcześniej odbyło się spotkanie z Jorge Lavellim, reżyserem paryskiego spektaklu "Ślubu", który otworzył dramatowi Gombrowicza drogę na światowe sceny.

Rita Gombrowicz (ur. 1935 r. w Kanadzie, mieszka we Francji ) jest pisarką i teoretykiem literatury francuskiej oraz kuratorką prac Gombrowicza. Dzięki jej staraniom książki Gombrowicza co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś przetłumaczono je na 37 języków. Rita Gombrowicz wydała dwie książki biograficzne: ”Gombrowicz w Argentynie” i „Gombrowicz w Europie”. W maju tego roku opublikowała dziennik intymny Gombrowicza pod tytułem „Kronos”. (PAP)

ilp/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL