Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2019

Rozpoczął się 54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Koncertem, na którym zostały wykonane hymny Kościoła koptyjskiego, rozpoczął się w piątek we Wrocławiu 54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W ramach festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt koncertów we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska.

Organizowany przez Narodowe Forum Muzyki Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Tegoroczna 54. edycja imprezy przebiega pod hasłem „Południe”.

Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu, podczas którego zostały wykonane hymny Kościoła koptyjskiego. Hymny wykonał oficjalny chór Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans, wskazał w piątek podczas konferencji prasowej, że w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się również koncert muzyki bizantyjskie oraz koncert zatytułowany „Śródziemnomorska mozaika”. „W ramach tego koncertu podjęty zostanie temat zderzenia świata chrześcijańskiego ze światem muzułmańskim” - mówił Antonini. Wystąpi Marcel Peres z Ensemble Organum i artystami z Maroka. Zaprezentują oni śpiew mozarabski, funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów.

CZYTAJ TAKŻE

Odbędzie się też koncert z typowo afrykańskim elementami, który został przygotowany specjalnie na wrocławski festiwal przez sycylijskiego wiolonczelistę Giovanniego Sollimę.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie też muzyki włoskiej. Antonini z Il Giardino Armonico i solistami zaprezentuje oratorium Antonia Vivaldiego „Juditha triumphans”. Odbędą się również koncerty poświęcone twórczości neapolitańskich kompozytorów, w tym rodzinie Scarlattich.

W programie festiwalu znalazły się też wykonania dzieła takich kompozytorów jak Gustav Mahler. Koncert ten ma być hołdem dla dyrygenta Zubina Mehty, który za pulpitem dyrygenckim we Wrocławiu stanie na miesiąc przed planowanym przejściem na artystyczną emeryturę. W piątek przed Narodowym Forum Muzyki odsłonięto tablicę poświęconą temu artyście.

Antonini poinformował, że tegoroczny festiwal zakończy „jedna z największych oper XX wieku: +Porgy and Bess+ George’a Gershwina”. „To dzieło wzbudzające kontrowersje, ale z pewnością wciąż bardzo ważne, łączące klasyczną formę z jazzem, spirituals i folklorem. Ta pierwsza opera afroamerykańska podejmuje temat kluczowego w kształtowaniu się dzisiejszego oblicza Ameryki Północnej wpływu Południa – kontynentu afrykańskiego” - mówił.

54. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zakończy się 15 września.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL