Kultura i sztuka po 1989 roku

28.09.2019

Rozpoczął się festiwal teatralny „Kierunek Wschód” w Białymstoku

Spektakl „Obława” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach festiwalu „Kierunek Wschód” Spektakl „Obława” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach festiwalu „Kierunek Wschód”

Spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji będzie można zobaczyć podczas rozpoczętego w sobotę wieczorem festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód” w Białymstoku. Ideą imprezy jest prezentacja kultury pogranicza.

W sobotę wieczorem jako pierwszy zaprezentowano spektakl "Schweik" ukraińskiego Narodowego Akademickiego Teatru im. Iwana Franki w Kijowie. To - jak informuje organizator - jeden z najpopularniejszych spektakli na Ukrainie. Jak mówił wcześniej na konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, to spektakl łączący różne gatunki teatralne, a jego największą zaletą jest improwizacja.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże przedstawienie "Lwów nie oddamy", a mówiący o trudnych relacjach polsko-ukraińskich, natomiast białostocka scena zaprezentuje spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

W sumie podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji, w tym dwa teatry narodowe z Białorusi i Ukrainy. Wystąpi 160 artystów.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże przedstawienie "Lwów nie oddamy", a mówiący o trudnych relacjach polsko-ukraińskich, natomiast białostocka scena zaprezentuje spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

CZYTAJ TAKŻE

Będzie można zobaczyć również "Wesele" w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Korsunovasa na podstawie dramatu Bertolta Brechta. Na zakończenie pokazany zostanie spektakl "Beton" Republikańskiego Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej Półtorak, zaproszono "dobre i atrakcyjne spektakle". "Zależało mi przede wszystkim na tym, aby te spektakle w pewnym sensie pokazywały kulturę - z jednej strony bardzo bliską, ale z drugiej strony, przez tę granicę, mało znaną mieszkańcom Podlaskiego, Polski. Zależało mi też, żeby te spektakle były różnorodne" - powiedział.

Po wszystkich spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku; na jego deskach odbywają się wszystkie spektakle. Impreza, która odbywa się po raz trzeci, potrwa do 6 października.

Festiwal "Kierunek Wschód" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu województwa podlaskiego. Imprezie towarzyszył Festiwal Teatralny "ODE" (22-28 września) prezentujący białoruską kulturę, która powstaje w Podlaskiem.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL