Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2019

Rozpoczyna się festiwal Leszno Barok Plus

5. festiwal Leszno Barok Plus 5. festiwal Leszno Barok Plus

Kilkanaście koncertów i spektakli złoży się na trwający od niedzieli w Lesznie (Wielkopolskie) festiwal Leszno Barok Plus. W tym roku wydarzenie ma swoją piątą edycję.

Leszno Barok Plus nawiązuje do historii miasta. Jak podkreślają organizatorzy, "Leszno to miasto baroku, który pozostawił po sobie niezwykłe ślady w przestrzeni publicznej – choćby w postaci pięknej bazyliki pod wezwaniem św. Mikołaja".

Festiwalowe wydarzenia potrwają do 1 września; artyści występować będą m.in. w miejskich świątyniach, w teatrze oraz w miejskim ośrodku kultury.

W tegorocznym programie, poza koncertami, znalazły się też spektakle i przedsięwzięcia parateatralne. "Dbamy o to, by poziom artystyczny proponowanych przedsięwzięć był odpowiednio wysoki – rokrocznie przyjeżdżają do nas renomowani artyści, często to u nas występując po raz pierwszy w Polsce. Część wydarzeń została przygotowana specjalnie z myślą o naszym festiwalu" - mówi Rafał Kotomski.

"Przez cztery poprzednie edycje nasz festiwal okrzepł, wykrystalizował się jego charakter. Jest bardzo różnorodny – także gatunkowo. Plus w nazwie naszego festiwalu jest nieprzypadkowy - gramy nie tylko muzykę barokową, ale i muzykę współczesną, romantyczną, dawną" – powiedział PAP dyrektor festiwalu Rafał Kotomski.

W tegorocznym programie, poza koncertami, znalazły się też spektakle i przedsięwzięcia parateatralne. "Dbamy o to, by poziom artystyczny proponowanych przedsięwzięć był odpowiednio wysoki – rokrocznie przyjeżdżają do nas renomowani artyści, często to u nas występując po raz pierwszy w Polsce. Część wydarzeń została przygotowana specjalnie z myślą o naszym festiwalu" - podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE

Wśród artystów, którzy w tym roku goszczą w Lesznie są m.in.: litewski zdobywca II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010 roku Lukas Geniusas, rosyjski kompozytor i pianista Anton Batagov oraz węgierski zespół Capella Savaria, który podczas swojego debiutu na Leszno Barok Plus zagra koncert poświęcony muzyce Georga Philippa Telemanna.

Po raz drugi gościem festiwalu będzie czeski zespół Tiburtina Ensemble, tym razem ze średniowiecznymi kompozycjami frankońskiej wizjonerki i mistyczki, Hildegardy von Bingen. Zespół specjalizuje się w interpretacji chorału gregoriańskiego, średniowiecznej polifonii i muzyki współczesnej. Przed publicznością wystąpi także Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

Wśród przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na Leszno Barok Plus jest spektakl "Zaśpiewać Brechta" w reżyserii Pawła Pochwały z udziałem Hanny Śleszyńskiej i Bartosza Bandury. Zespołem muzycznym pokieruje Agnieszka Nagórka. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL