Kultura i sztuka po 1989 roku

30.07.2019

Rusza budowa głównej siedziby Muzeum Fotografii w Krakowie

Zbrojownia Twierdzy Kraków. Źródło: Muzeum Fotografii Zbrojownia Twierdzy Kraków. Źródło: Muzeum Fotografii

Ponad 35 mln zł ma kosztować budowa i zagospodarowanie centrum wystawienniczo-edukacyjnego - głównej siedziby Muzeum Fotografii w Krakowie. Realizacja inwestycji właśnie się rozpoczęła, otwarcie budynku jest planowane na pierwszą połowę 2021 r.

We wtorek nastąpiło symboliczne wbicie łopaty pod budowę. Centrum powstaje przy ulicy Rakowickiej 22 w zabytkowej zbrojowni Twierdzy Kraków. W grudniu 2016 r. miasto Kraków odkupiło obiekt od Agencji Mienia Wojskowego.

Po zakończeniu prac budowlanych, w 2021 r., powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1,5 tys. do 3,3 tys. m kw. W budynku otoczonym ogrodem mieścić się będą przestrzenie na wystawę stałą i ekspozycje czasowe, a także sale edukacyjne, biblioteka z czytelnią, księgarnia, kawiarnia.

„To będzie główna siedziba Muzeum Fotografii w Krakowie. (…) To cudowna miejscówka w ścisłym centrum miasta. Myślę, że będzie to atrakcyjne miejsce na mapie Krakowa po drugiej stronie dworca kolejowego” – powiedział podczas wtorkowej uroczystości dyrektor Muzeum Fotografii Marek Świca.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nazwa „centrum wystawienniczo-edukacyjne” powstała na potrzeby uzyskania funduszy na realizację inwestycji, jednak w przyszłości może się zmienić, tak jak i nazwy dwóch pozostałych siedzib muzeum – przy ul. Józefitów i Królowej Jadwigi.

Koszt inwestycji przy ul. Rakowickiej to ponad 35 mln zł, z czego prawie 28 mln zł pochodzi ze środków Gminy Miejskiej Kraków, a pozostałe ponad 7,5 mln to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że jest to inwestycja „ważna nie tylko dla miasta, ale dla całej Polski”. „To jedyne takie muzeum w kraju” – zaznaczył podczas wtorkowego przemówienia i dodał: „Żadne polskie muzeum nie ma takiego dorobku w dziedzinie fotografii – i co za tym – takich możliwości rozwojowych, a dzięki podjętym właśnie działaniom inwestycyjnym możliwości te zostaną odpowiednio wykorzystane”.

Planowany termin ukończenia prac przy ul. Rakowickiej 22 to 31 stycznia 2021 r. Otwarcie obiektu dla publiczności nastąpi w pierwszej połowie 2021 r.

Wcześniej, bo w czerwcu 2020 r. muzeum zakończy inwestycję w siedzibie przy ul. Józefitów 16 – budowa centrum magazynowo-konserwatorskiego, badawczego oraz digitalizacyjnego. Podczas prac inwestycyjnych wystawy – Muzeum Fotografii (obecnie wystawę „Portret”) można oglądać w zabytkowym budynku strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL