Kultura i sztuka po 1989 roku

11.01.2020

Ruszył nabór zgłoszeń do Poznańskiej Nagrody Literackiej

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Poznańskiej Nagrody Literackiej. Twórcy zostaną uhonorowani w dwóch kategoriach: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej.

Poznańską Nagrodę Literacką po śmierci Stanisława Barańczaka ustanowili wspólnie w 2015 r. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i ówczesny rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisław Marciniak.

Nagroda składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za całokształt twórczości, a stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 lat.

Kandydatury do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać do 15 lutego.

"Kandydatura powinna zawierać personalia autora: imię i nazwisko, datę urodzenia, dane kontaktowe – w tym adres e-mail i nr telefonu, tytuł książki lub książek wydanych w ciągu ostatnich trzech lat, nazwę, adres i dane kontaktowe (w tym nr telefonu) osoby lub instytucji zgłaszającej, zredagowaną notkę biograficzną autora oraz krótką rekomendację ze strony osoby lub instytucji" – poinformował poznański magistrat.

Nazwiska laureatów kapituła nagrody ogłosi do końca kwietnia.

Ubiegłorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy Wiesław Myśliwski. Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymał Tomasz Bąk – za tom wierszy "Utylizacja. Pęta miast". (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL