Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Ruszyła 5. Wielka Zbiórka Książek zorganizowana przez fundację Zaczytani.org

Już̇ po raz piąty wraz z tysiącami mieszkańców Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia fundacja Zaczytani.org organizuje Wielką Zbiórkę̨ Książek. 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

"Już̇ po raz piąty wraz z tysiącami mieszkańców Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia fundacja Zaczytani.org organizuje Wielką Zbiórkę Książek. Od 23 kwietnia każdy może oddać́ książkę dla dzieci, młodzieży i dorosłych" - poinformowała PAP Katarzyna Nawrocka z fundacji.

Celem akcji jest "powstanie 100 bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz centrach aktywności lokalnej". Jej organizatorzy - fundacja Zaczytani.org - zamierzają również przekazać książki do 800 bibliotek, które powstały w ubiegłych latach.

"Zebrana literatura będzie także wspaniałym narzędziem dla bajkoedukatorów z Zaczytanej Akademii, którzy prowadzą bajkoterapię dla dzieci przebywających w szpitalach i domach dziecka" - napisała Nawrocka.

Fundacja Zaczytani.org przygotowała w tym roku dla mieszkańców Gdańska, Krakowa i Warszawy wystawę Zaczytanych Ławek. Jak zaznaczyli pracownicy fundacji, "ekspozycje ławek w kształcie otwartych książek powstały dzięki wsparciu znanych postaci ze świata mediów, muzyki i filmu oraz najbardziej uznanych malarzy". Ich projekty stworzyli m.in.: Adam Fidusiewicz, Paulina Holtz, Kabaret Hrabi, Kinga Kulawiecka, Magdalena Kumorek, Wojciech Mazolewski, Monika Mrozowska, Katarzyna Pakosińska, Kabaret Paranienormalni, Michał Rusinek, Agnieszka Sienkiewicz, Anna Wyszkoni i Rafał Żak.

Aby dołączyć do akcji należy wybrać ze swojej biblioteki książki w dobrym stanie, których już nie będzie się czytać. Następnie należy wejść na stronę www.zaczytani.org, odnaleźć najbliższy punkt zbiórki i przynieść do niego swoje książki.

Fundacja Zaczytani.org zbiera książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wydane po 2000 r.

W Warszawie książki można przekazać w Empiku, Juniorze, oddziale Alior Banku przy ul. Targowej 59, w Teatrze Guliwer i Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 36.

Pełna lista punktów zbiórki stronie www.zaczytani.org 

Akcja została objęta patronatem honorowym przez m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ mabo/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL