Kościół katolicki w PRL

17.04.2018

Śląska premiera spektaklu „Popiełuszko” z udziałem liderów Solidarności

Fragment spektaklu "Popiełuszko" w zabrzańskim Teatrze Nowym. Fot. PAP/D. Gajda Fragment spektaklu "Popiełuszko" w zabrzańskim Teatrze Nowym. Fot. PAP/D. Gajda

Stworzony w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku spektakl „Popiełuszko”, poświęcony postaci zamordowanego kapelana, a dziś patrona Solidarności, miał we wtorek w Zabrzu swoją śląską premierę. Wzięli w niej udział m.in. liderzy związku i wicepremier Beata Szydło.

„Po takiej sztuce trudno cokolwiek powiedzieć; to wielkie przemyślenie i wielka refleksja. Na pewno każdy powinien ją zobaczyć” – skomentowała po spektaklu wicepremier.

Przedstawienie było wieczornym akcentem rozpoczętego we wtorek w Zabrzu dwudniowego posiedzenia Komisji Krajowej Solidarności. Spektakl powstał z inspiracji podlaskiego regionu związku – właśnie z Podlasia pochodził błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko.

„To przede wszystkim bardzo dobry spektakl; teatr na najwyższym poziomie w wyjątkowy sposób pokazujący wyjątkową i tak bliską naszemu sercu postać. Warto go promować, a posiedzenie Komisji Krajowej zawsze skupia na sobie uwagę opinii publicznej, mediów i lokalnych społeczności” – tłumaczył powody zaproszenia spektaklu do Zabrza przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek dziękował Solidarności za mecenat nad przedstawieniem. „Jeżeli związek zawodowy zaprasza na sztukę do teatru to oznacza, że Solidarność jest wierna swym korzeniom (…). Artyści, ludzie kultury, zawsze mieli wsparcie w Solidarności, nawet w czasie, gdy ona jeszcze nie powstała - w Sierpniu’80 to przecież artyści Teatru Wybrzeże dodawali sił robotnikom w Stoczni im. Lenina” – mówił prezes IPN.

Według dr. Szarka dzieło białostockiego teatru to „wzruszające przedstawienie, które czerpie z wielkiego, bogatego dziedzictwa, jakim jest polskość”.

„Dzieje są zmaganiem się dobra ze złem. My dzisiaj musimy budować na tym przesłaniu dobra, które pozostawił nam ks. Jerzy Popiełuszko. Wtedy słuchały go dziesiątki tysięcy ludzi; po śmierci zaczął przemawiać jeszcze silniej. Dobrze, że staje się punktem odniesienia dla młodych artystów” – mówił dr Szarek, wskazując na uniwersalne przesłanie spektaklu i dzieła ks. Popiełuszki.

Prezes IPN Jarosław Szarek dziękował Solidarności za mecenat nad przedstawieniem. „Jeżeli związek zawodowy zaprasza na sztukę do teatru to oznacza, że Solidarność jest wierna swym korzeniom (…). Artyści, ludzie kultury, zawsze mieli wsparcie w Solidarności, nawet w czasie, gdy ona jeszcze nie powstała - w Sierpniu’80 to przecież artyści Teatru Wybrzeże dodawali sił robotnikom w Stoczni im. Lenina” – mówił.

„Przesłanie jest najbardziej uniwersalne: że wobec zła nie można iść na żadne kompromisy, nie idzie się ze złem na kompromisy. Wtedy tym złem był komunizm, i ksiądz Jerzy nie poszedł na żaden kompromis. Ale ta bezkompromisowość nie przekłada się nigdy na nienawiść do drugiego człowieka. Zawołanie: +zło dobrem zwyciężaj+ jest naszym wyzwaniem również na dzisiejsze czasy – te, które są teraz i te, które są przed nami” – podsumował prezes IPN.

Spektakl Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku to „teatr misteryjny”, ukazujący ważne momenty z życia księdza Popiełuszki, jego "węzły": rodzinne, edukacji, spotkań z mentorami duchowymi. To także opowieść o ofierze i śmierci ks. Jerzego. Jak mówili wcześniej twórcy przedstawienia, to spektakl "o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność". Reżyser Jan Nowara podkreślał, że chodziło o pokazanie, jakim człowiekiem był Popiełuszko; twórcy nie chcieli mierzyć się ze świętością księdza, ale z jego człowieczeństwem.

Jak mówił we wtorek prezes IPN, warte podkreślenia jest to, że białostocki teatr podjął się stworzenia spektaklu o ks. Popiełuszce, a związek Solidarność objął tę inicjatywę swoim mecenatem. „Dziś, u progu tej wielkiej rocznicy (100-lecia polskiej niepodległości – PAP) często teatry pochłonięte są dekonstrukcją mitu polskości, są pochłonięte deptaniem klasycznej literatury polskiej, ale to przeminie” – ocenił Szarek.

Jego zdaniem dobrze, że „polscy artyści znajdują inspirację w naszych dziejach”. „IPN zrobi wszystko, żeby to przesłanie zostało podjęte i przejęte przez kolejne młode pokolenie Polaków oraz żeby wola walki o wolną Polskę dotarła również za granice Polski i była także dzisiaj inspiracją dla współczesnej Europy. To przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki” – zakończył prezes IPN, wskazując, iż Polaków wyróżnia wśród innych przede wszystkim to, że „za wolność jesteśmy w stanie zapłacić każdą cenę, nie pogodzimy się nigdy z niewolą”.

Premiera spektaklu "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary miała miejsce w białostockim teatrze w październiku ub. roku. Przedstawienie powstało z inicjatywy podlaskiej Solidarności, której Popiełuszko jest patronem; było częścią obchodów podlaskiej Solidarności 70. rocznicy urodzin i 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego.

W tym roku zespół białostockiego teatru rozpoczął prezentowanie spektaklu w innych miastach - w styczniu "Popiełuszko" został pokazany w Rzeszowie. Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak powiedział we wtorek PAP, cieszy go zainteresowanie spektaklem widzów w innych miastach Polski.

"Dotychczas zagraliśmy przedstawienie w Rzeszowie, gdzie zamiast dwóch zaplanowanych pokazów ostatecznie zagraliśmy aż pięciokrotnie. Było to dla nas niezwykle pozytywne zaskoczenie. Cieszymy się, że aż tyle osób chciało obejrzeć białostocką opowieść o bł. ks. Jerzym Popiełuszce" - powiedział.

Dyrektor dodał, że "widzowie nie kryli wzruszenia, doceniali także walory artystyczne przedstawienia, jego plastykę, muzykę, a przede wszystkim kreacje aktorskie". We wtorek artyści zagrali dwa przedstawienia w Zabrzu, a 19 kwietnia wystąpią – także dwa razy – w Zielonej Górze, gdzie również spektakl został zaproszony przez NSZZ Solidarność.

Jesienią planowane są kolejne pokazy przedstawienia poza Białymstokiem, m.in. w Stalowej Woli i Suwałkach. Dyrektor teatru poinformował też, że prowadzone są kolejne rozmowy z teatrami w innych miastach, w tym także w Warszawie, ale szczegóły będą znane po podpisaniu umów.

Pochodzący z regionu ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r. (PAP)

autorzy: Marek Błoński, Sylwia Wieczeryńska

mab/ swi/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL