Kultura i sztuka po 1989 roku

29.03.2019

Spektakl „Judaszaweł” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Historia powstania Nowego Testamentu i początki chrześcijaństwa opowiedziane współczesnymi dialogami i z elementami improwizacji znajdą się w spektaklu „Judaszaweł”, którego premiera odbędzie się w piątek w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

"Robimy spektakl o początkach chrześcijaństwa i efektach tych wydarzeń, jakie mamy przed oczyma dziś" - powiedział dziennikarzom autor tekstu i reżyser spektaklu Bartosz Żurowski. Dodał, że do refleksji nad początkami chrześcijaństwa skłoniły go różnice, jakie dostrzegł między popularnymi w Europie wizerunkami Jezusa na krzyżu w zestawieniu z postacią Jezusa Miłosiernego popularną w Ameryce Południowej, po której podróżował.

W spektaklu apostoł Piotr i ewangelista Łukasz prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią powstawania Nowego Testamentu, inscenizując jego fragmenty. Pojawia się także apokryf "Ewangelia Judasza". Autor sztuki zaznaczył, że postać Judasza rozpatruje w kontekście toposu "kozła ofiarnego". "Kościół katolicki nie wypowiedział się jednoznacznie na temat zbawienia i przebaczenia Judaszowi, więc my się nad tym zastanawiamy" – powiedział Żurowski.

Jak powiedział reżyser, w sztuce poruszona została także kwestia konfliktu między judaizmem a chrześcijaństwem; podkreślił, że widzowie będą mogli zastanowić się m.in. nad źródłami antysemityzmu. Żurowski dodał, spektakl opowiada też o tym, jak kształtował się kanon ksiąg biblijnych, jak wybierano księgi, które się w nim znalazły, które zostały odrzucone, jak te zagadnienia negocjowano i w jakim celu. 

W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty Nowego Testamentu w zestawieniu ze współczesnymi dialogami. Twórcy uprzedzili, że sposób poruszania przez nich kwestii religijnych nie musi podobać się wszystkim.

"Pozwalam sobie pytać o symbolikę, o kontekst wiary" – powiedział Żurowski. "Są osoby, które z gruntu się obrażają. To, że święty Piotr mówi słowa nieparlamentarne, bądź zestawiamy jeden fragment Biblii z drugim, może być dla nich przeżyciem powodującym zamknięcie się i odrzucenie" – dodał. Autor sztuki podkreślił, że jego tekst nie jest wymierzony przeciwko nikomu. "Na pewno to nie jest przeciwko Chrystusowi. Staram się stanąć w obronie Jezusa i jego dziedzictwa tak, jak ja je rozumiem" – wyjaśnił Żurowski.

Prapremiera spektaklu „Judaszaweł” odbędzie się w piątek na małej scenie Malarni Teatru Współczesnego w Szczecinie o godz. 19.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/aszw/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL