Kultura i sztuka po 1989 roku

16.02.2019

Spektakle i warsztaty podczas jubileuszowych Dni Komedii dell'Arte w Krakowie

10. edycja Dni Komedii dell'Arte w Krakowie 10. edycja Dni Komedii dell'Arte w Krakowie

Spektakle i warsztaty sztuki komediowej znalazły się w programie jubileuszowej, dziesiątej edycji Dni Komedii dell'Arte, które potrwają w Krakowie od 25 lutego do 2 marca 2019 r. Festiwal stanowi polskie obchody międzynarodowego święta włoskiej komedii.

Jak przypomniała Agnieszka Cianciara-Froehlich, dyrektor artystyczna Dni, komedia dell’arte, pochodząca z szesnastowiecznych Włoch, była pierwszym zawodowym teatrem nowożytnej Europy. „Odcisnęła tak silne piętno na sztuce, że do dzisiaj widzimy jej wpływy nie tylko na scenie i w dramacie, ale także w szeroko rozumianej popkulturze” - powiedziała.

Według dyrektor, komedia dell’arte, zapomniana przez kilka stuleci, dziś ponownie wraca do łask – zeszłoroczna krakowska edycja miała najwyższą frekwencję publiczności spośród wszystkich wydarzeń odbywających się na całym świecie.

Krakowskie wydarzenie stanowi bowiem polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell'Arte Day odbywającego się corocznie od 2010 r. w ponad 60. państwach na sześciu kontynentach.

Tegoroczną edycję zainauguruje w sobotę 25 lutego Gala Jubileuszowa - premierowy pokaz spektaklu „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Nową wersję tego dzieła, przeniesioną na grunt komedii dell’arte zaprezentuje Trupa Komedianty. Adaptację wzbogacono tańcem oraz oryginalną muzyką J.B. Lully’ego wykonywaną na żywo przez Collegium Copernicus - orkiestrę grającą na instrumentach dawnych

W kolejnych dniach zaplanowano warsztaty dell’arte poświęcone tańcowi dawnemu, szermierce i sztuce włoskiej komedii. Obchody zakończy 2 marca Wieczór z Komedią w Teatrze Praska 52. Podczas pokazu widzowie zobaczą spektakl „Koronkowa Rocznica” Trupy Komedianty. Całość wieczoru uświetni pokaz tańców renesansowych w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza.

Organizatorami wydarzenia jest atelier teatralne Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza. Współfinansuje je Miasto Kraków.

Komedia dell'arte pojawiła się w połowie XVI w. we Włoszech. Najważniejszą jej cechą jest improwizowany charakter. Bohaterami były typowe postacie włoskiej komedii ludowej, reprezentujące różne regiony, mówiące dialektami i występujące w maskach i charakterystycznych strojach.

Z czasem komedia dell'arte opanowała całą Europę, najpopularniejsza była we Francji. W Polsce wystawiano ją m.in. na dworach Władysława IV i Jana III Sobieskiego. Zmierzch komedii dell'arte nastąpił pod koniec XVIII w. Obecnie ponownie wraca do łask - do jej tradycji nawiązuje m.in. Piccolo Teatro w Mediolanie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL