Kultura i sztuka po 1989 roku

29.10.2019 aktualizacja 30.10.2019

Szczepan Twardoch odsłoni swą tablicę w Alei Pisarzy

Szczepan Twardoch odsłoni swą tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Zdaniem szefa kapituły Alei prof. Krzysztofa Zajasa, pisarstwo Twardocha to jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy polskiej.

Pisarz odsłoni wykonaną z brązu tablicę umieszczoną na trotuarze przed biblioteką 14 listopada. Znajdzie się na niej cytat z jego twórczości, który sam zaproponuje.

Wicedyrektor Galerii Książki Mariola Talewicz powiedziała, że Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa. Upamiętniani są wybitni żyjący pisarze. O ich wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

„Pisarstwo Szczepana Twardocha to jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy polskiej. Znakomicie oscyluje ono pomiędzy wyznacznikami literatury wysokiej i niskiej, prowokuje mieszaniem stylów, czasem świadomie drażni czytelnika zarówno sięganiem do tematów trudnych, jak i podejmowaniem ich z nieoczywistej, zaskakującej perspektywy” – uzasadnił wybór przewodniczący kapituły prof. Krzysztof Zajas, p.o. kierownika katedry międzynarodowych studiów polonistycznych wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jak dodał, „Twardoch umiejętnie łączy historię ze współczesnością, szeroką perspektywę kulturową z upodobaniem do szczegółu, brawurową akcję z wysmakowanym, finezyjnym opisem”. „Konsekwentnie też szuka własnego, oryginalnego języka literackiego, umacniając swoją pozycję pisarza ambitnego, niespokojnego, drapieżnego, wymykającego się łatwym kryteriom i podziałom” – wskazała prof. Zajas.

Szczepan Twardoch urodził się w 1979 r. w Żernicy na Górnym Śląsku. Uważany jest za znawcę kultury tego regionu. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Publikował m.in. we Frondzie, Arcanach, Gazecie Wyborczej i Rzeczpospolitej. Jest autorem m.in. powieści „Morfina” (2012), „Drach” (2014), „Król” (2016) i „Królestwo” (2018). W jego literackim dorobku jest również uznawany za literackie odkrycie „Wieczny Grunwald” z 2010.

Pisarz był wielokrotnie honorowany nagrodami, m.in. Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Bruecke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Czytelników Nike.

Aleja Pisarzy powstaje od 2012 r. Dotychczas tablice odsłonili: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL