Kultura i sztuka 1945-1989

18.01.2020

Tadeusz Janiszewski o Lechu Raczaku: był rewolucjonistą teatru

Lech Raczak był prawdziwym rewolucjonistą teatru otwartego, poszukującego; to, co robił, było doceniane nie tylko w Polsce – mówi PAP aktor i reżyser Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu Tadeusz Janiszewski.

Reżyser i współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia zmarł nagle w piątek w Poznaniu w wieku 74 lat.

"Raczak był prawdziwym rewolucjonistą teatru otwartego, poszukującego. Trafił do historii jako współtwórca całego ruchu młodego teatru, który poszukiwał nowego języka teatralnego, poszukiwał formy, jednocześnie nie zapominał o tym świecie, który jest wokół nas. Dzielił się z widzem tym, co najważniejsze, dawał całemu młodemu pokoleniu siłę do przetrwania bardzo nawet ciemnych chwil systemu, który panował w Polsce – zwłaszcza czasu stanu wojennego" - powiedział w sobotę PAP Janiszewski.

CZYTAJ TAKŻE

"Leszek był bardzo aktywnym człowiekiem, mądrym, inteligentnym. Wiedział mnóstwo o teatrze. W latach 60. ub. wieku studiował dokładnie metody Jerzego Grotowskiego, Teatru Laboratorium. Napisał pracę magisterską na ten temat, chciał się przenosić do Wrocławia - Poznań był dla niego czasem za mały, może zbyt duszny" - dodał.

Tadeusz Janiszewski podkreślił, że na uwagę zasługuje działalność Raczaka także już po jego rozstaniu się z Teatrem Ósmego Dnia.

"Leszek zaczął rozwijać swój poszukujący teatr w kraju i w Europie. Tam również wprowadzał nowe widzenie teatru, kształtował nową wrażliwość widza" - wskazał.

Według Janiszewskiego dokonania Raczaka zostały docenione nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. "Można powiedzieć, że teatr światowy chętnie przyjął je do swojej historii" - podkreślił.

Lech Raczak urodził się w 1946 roku. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, w latach 70. i 80. był kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu. Wraz z nim zapoczątkował w Polsce, jak podkreślają poświęcone Raczakowi teksty, okres teatralnej kontestacji – artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce.

Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech oraz z licznymi teatrami dramatycznymi.

W 2018 r. Raczak został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL