Kultura i sztuka po 1989 roku

26.11.2019

Teatr Groteska przygotował spektakl dedykowany widzom od 35. roku życia

Kraków, 26.11.2019. Aktorzy Anna Sokołowska (L) i Wiesław Komasa (P) podczas próby spektaklu „Kot - otchłanie miłości” w reżyserii Adolfa Weltscheka, w Teatrze Groteska w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Kraków, 26.11.2019. Aktorzy Anna Sokołowska (L) i Wiesław Komasa (P) podczas próby spektaklu „Kot - otchłanie miłości” w reżyserii Adolfa Weltscheka, w Teatrze Groteska w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

„Kot – otchłanie miłości” – to tytuł spektaklu, który Teatr Groteska w Krakowie dedykuje głównie widzom powyżej 35. roku życia. Pokazy premierowe przedstawienia, w którym główne role zagrają Anna Sokołowska i Wiesław Komasa, odbędą się w sobotę i niedzielę.

„To według mnie spektakl dedykowany osobom od 35. roku życia. Nie chcę powiedzieć, że dozwolony, ale na pewno dedykowany. To jest tak jak z powieścią +Noce i dnie+, którą rozumie się w momencie, kiedy zdobędzie się określony poziom doświadczeń, czyli mówiąc inaczej, kiedy życie nas porani, pokiereszuje i nabierzemy tzw. życiowej mądrości. Podobnie jest z tym spektaklem. To opowieść o miłości, ale trudnej, złożonej, najeżonej różnego rodzaju drzazgami, przeciwnościami losu, której się mimo wszystko pragnie. A jednocześnie ta miłości potrafi być także okrutna, potrafi ranić i miotać bohaterami” – powiedział PAP reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

Jak dodał, do tematu trudnej miłości nawiązuje tytuł „Kot – otchłanie miłości”. W przedstawieniu obecny ma być „kot”. „Nie będę zdradzał tajemnic domu, co z kotem. Niewątpliwie kot jest obecny w sposób dojmujący w świecie bohaterów i tym samym w spektaklu” – wyjaśnił reżyser.

Przedstawienie powstało na motywach powieści „Kot”, napisanej pół wieku temu przez znanego belgijskiego autora kryminałów Georgesa Simenona. „To historia uniwersalna, może się zdarzyć wszędzie między ludźmi. Takie sytuacje to codzienność. Wystarczy przyłożyć szklankę do ściany” – powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Małgorzata Zwolińska, która przygotowała tekst i scenografię do spektaklu.

Za muzykę odpowiada wokalista i autor tekstów Marek Piekarczyk – po raz pierwszy od 40 lat zaangażowany w taki projekt teatralny. Artysta stworzył muzykę i jedną piosenkę, w której sam zaśpiewa, specjalnie na potrzeby „Kota – otchłani miłości”. „Muzyka ma kilka ról do wykonania. Jest częścią spektaklu, prawie jak aktor, raz komentuje, raz powoduje aluzje, ale przeważnie jest służebna - ponieważ najważniejsza jest treść i myśl spektaklu” – powiedział PAP Piekarczyk.

"Kot - otchłanie miłości, to pierwsza własna produkcja Teatru Groteska z cyklu Scena Mistrzów. W spektaklu oprócz Anny Sokołowskiej i Wiesława Komasy, obchodzących jubileusz 50-lecia pracy na scenie, widzowie zobaczą Aldonę Jankowską i Olgę Przeklasę. Groteska słynie z repertuaru dla dzieci.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL