Kultura i sztuka po 1989 roku

13.10.2017

Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczął próby do sylwestrowej premiery

Premiera farsy Raya Cooneya "Wszystko w rodzinie" została zaplanowana na sylwestrowy wieczór w łódzkim Teatrze Powszechnym. Taki wybór repertuaru to w Powszechnym tradycja; co roku w styczniu na Dużej Scenie prezentowana jest nowa komedia.

"Teatr Powszechny jest Polskim Centrum Komedii – miejscem, które prezentuje szerokie spektrum gatunku. Gramy napisane specjalnie dla nas komedie Juliusza Machulskiego, sztuki młodych dramaturgów czy czarne komedie ocierające się o groteskę i absurd – mam tu na myśli m.in. naszą ostatnią prapremierę, czyli +Dryla+ Wojciecha Bruszewskiego. Ten repertuar uzupełniają farsy Cooneya czy Camolettiego" – zaznaczyła dyrektor Powszechnego Ewa Pilawska.

Akcja farsy "Wszystko w rodzinie" rozgrywa się w jednym z londyńskich szpitali. Jego pracownicy w świątecznej atmosferze przygotowują się do bożonarodzeniowego przedstawienia, podczas gdy spokojne życie doktora Davida Mortimera w obliczu nieoczekiwanych okoliczności ulega gwałtownej zmianie - spiralę szalonych sytuacji nakręcają dawne romanse i duchy przeszłości.

Próby do sylwestrowej premiery już się rozpoczęły. Reżyserem spektaklu będzie Giovanny Castellanos - to jego trzecia z kolei realizacja w Powszechnym. Zdaniem reżysera, aktorzy tego teatru bardzo dobrze "czują" sztuki komediowe, które - wbrew pozorom - są trudnym gatunkiem teatralnym.

W powszechnym tradycją stało się także wystawianie drugiego sylwestrowego przedstawienia, na które osoby bezrobotne mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. W tym roku - jak podała Pilawska - będzie to "Arcydzieło na śmietniku" w reż. Justyny Celedy. Spektakl miał prapremierę podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

W koncepcję repertuarową Teatru Powszechnego w Łodzi wpisuje się organizowany od pięciu lat konkurs "Komediopisanie", którego celem jest tworzenie nowego kanonu polskiej komedii. Laureatami konkursu na najlepszą farsę byli m.in. Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha, a w czasie ostatniej edycji - Jakub Wojnarowski ze sztuką "Woody Allen ukradł mi dowcip".

Nagrodzone komedie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w Teatrze Telewizji i na scenach innych teatrów; były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych. Zostały też opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii "Antologii współczesnej polskiej komedii".

Teatr Powszechny tradycyjnie organizuje również Sylwestra dla bezrobotnych. „Idea naszego Teatru to +Teatr blisko ludzi+, co znaczy, że pamiętamy o wszystkich widzach, również tych, dla których cena stanowi barierę nie do pokonania. To misja teatru publicznego. Zawsze w sylwestrowy wieczór gramy drugie przedstawienie, na które osoby bezrobotne mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę” – dodaje Ewa Pilawska. W tym roku osoby bezrobotne będą mogły kupić bilet na „Arcydzieło na śmietniku” w reż. Justyny Celedy. Spektakl miał prapremierę podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zostanie zaprezentowany 31 grudnia o 17:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Na widzów spektaklu również czekają prezenty, niespodzianki oraz wspólny Noworoczny toast. (PAP)

autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska.

edytor: Agata Zbieg

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL