Inne

10.12.2013 aktualizacja 19.07.2016

Teksty poetów wyklętych na płycie nowohuckiego zespołu Wu-Hae

Nowohucki zespół Wu-Hae wydał album z tekstami poetów wyklętych - Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka, Ireneusza Iredyńskiego i Rafała Wojaczka.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej lider zespołu Marcin Nohucki (pseudonim artystyczny), znany jako Bzyk, połowa z kilkunastu piosenek na płycie powstała w oparciu o teksty będące głosem sprzeciwu wobec dramatycznych powojennych wydarzeń w Polsce.

"Teksty napisane pół wieku temu okazały się nadal aktualne i wciąż poruszają. Głównie dlatego, że są pełne emocji. Podane w nowoczesnych, rockowych aranżacjach nabierają nowego, uniwersalnego znaczenia” – wyjaśnił Bzyk.

Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym. Często niedoceniani za życia, po śmierci zyskiwali rozgłos i szacunek. Za pierwowzór poety wyklętego uważa się Francoisa Villona żyjącego w średniowiecznej Francji.

Drugą połowę stanowią piosenki napisane przez członków Wu-Hae. „Dopisane przez nas teksty mają tematykę społeczną, traktują też o Nowej Hucie, ponieważ chcemy zmieniać niekorzystny wizerunek tej dzielnicy” – powiedział lider grupy.

Kompozycje muzyczne powstały we współpracy z jazzmanem Antonim Dębskim. „Bzyk ma milion pomysłów na sekundę, więc trzeba było je przefiltrować i trochę złagodzić. Z racji swojego wieku oraz tego, że +pochodzę z innej muzyki+, moje nastawienie do pracy nad płytą było spokojniejsze, miałem dystans” – wyjaśnił Dębski.

Poeci wyklęci (przeklęci) byli outsiderami, skandalistami, sprzeciwiali się przyjętym normom społecznym. Często niedoceniani za życia, po śmierci zyskiwali rozgłos i szacunek. Za pierwowzór poety wyklętego uważa się Francoisa Villona żyjącego w średniowiecznej Francji. Sam termin "poeta wyklęty" pojawił się pod koniec XIX w. i pochodzi od tytułu zbioru esejów Paula Verlaine'a. Do najbardziej znanych poetów wyklętych należą Charles Baudelaire i Arthur Rimbaud, a w Polsce głównie pokolenie'56: Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Edward Stachura, Rafał Wojaczek.

Zespół Wu-Hae tworzy muzykę crossover (łączącą rock, hardcore i muzykę elektroniczną). Grupa istnieje od 1999 r. Członkowie zespołu są mocno związani z Nową Hutą, z której się wywodzą. Zespół wydał kilka płyt, w tym "Operę Nowohucką". (PAP)

bko/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL