Inne

18.05.2012 aktualizacja 19.07.2016

Tłumy na Nocy Muzeów w Krakowie

Dziewiąta edycja Nocy Muzeów w Krakowie przyciągnęła tłumy. W piątek do każdej z 27 uczestniczących w tym wydarzeniu placówek, trzeba było czekać w kolejce. Krakowską Noc Muzeów zainaugurowano w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na Zabłociu, gdzie otwarta została wystawa "Sport w sztuce".

"W Nocy Muzeów uczestniczymy od kilku lat. Większość muzeów już widzieliśmy, teraz wybieramy te, w których jeszcze nie byliśmy. Dzięki temu, że w Krakowie noc jest organizowana wcześniej niż w innych miastach, dwa lata temu pojechaliśmy także do Warszawy. Tym razem się nie wybieramy" - mówiła PAP pani Iwona, która do MOCAK przyszła z dziećmi. Dla najmłodszych najbardziej kuszące są dodatkowe atrakcje i gadżety rozdawane w muzeach.

"Takie wydarzenie to motywacja, by wyjść do muzeum, a na co dzień człowiek ciągle to odkłada. Nie da się zobaczyć w jedną noc wszystkiego, bo wszędzie są kolejki, najwyżej jedno, dwa miejsca" - mówiła pani Zofia, która wybrała się do Fabryki Schindlera, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Niektóre placówki wprowadziły częściową rezerwację miejsc, a i tak w długim ogonku mimo chłodnego wieczoru stali ci, którzy rezerwacji nie mieli.

W Nocy Muzeów w Krakowie uczestniczy 27 placówek (a razem z oddziałami - 45 ), w tym także muzea w Wieliczce i Tarnowie. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych wszystkie przygotowały specjalne atrakcje dla swoich gości: gry miejskie, koncerty, warsztaty, projekcje filmów, spotkania, pokazy walk rycerskich, inscenizacje.

Niewątpliwą atrakcją dla krakowian była możliwość zobaczenia, po długiej nieobecności w mieście, "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Kilkaset wejściówek na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie obraz jest pokazywany, rozeszło się błyskawicznie.

Ostatnia muzealna placówka zostanie zamknięte o godz. 2.00 w nocy w sobotę.

Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 roku, na wzór berlińskiej "Lange Nacht der Museen". Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tys. osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 20 instytucji, które odwiedziło ponad 140 tys. osób.

Organizatorami Krakowskiej Nocy Muzeów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. (PAP)

wos/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL