XIX wiek

03.11.2018

W Bydgoszczy powstał mural upamiętniający Józefa Święcickiego

Mural upamiętniający Józefa Święcickiego, który na przełomie XIX i XX w. zaprojektował i zrealizował ponad 60 kamienic w śródmieściu Bydgoszczy, powstał na murze zabytkowego domu przy zbiegu ulic Gdańskiej i Augusta Cieszkowskiego.

Malowidło przedstawia ul. Cieszkowskiego z początku XX w. i wizerunek Święcickiego w formie starej fotografii. Odwzorowane zostały również podpis budowniczego i dawna pieczęć magistratu, którą na początku zeszłego stulecia odciskano na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy. Na części muru znalazł się rysunek imitujący elewację, w który wkomponowano istniejące dwa okna.

Autorem muralu jest Julian Nowicki, który stworzył również odsłonięte w ubiegłym roku malowidło na kamienicy przy ul. Gdańskiej, przedstawiające kryptologa Mariana Rejewskiego.

Święcicki (1859-1913) całe życie był związany z Bydgoszczą. Na początku lat 80. XIX w. ukończył średnią szkołę budowlaną i zdał egzamin uprawniający do posługiwania się tytułem budowniczego. Początkowo razem z ojczymem prowadził spółkę projektowo-wykonawczą, ale po kilku latach usamodzielnił się. Zaprojektował ponad 60 kamienic w śródmieściu, z czego jedną trzecią na głównej ulicy centrum - ul. Gdańskiej.

Większość jego projektów to eklektyczne budowle, czerpiące m.in. z wzorów renesansowych, manierystycznych i barokowych.

Szczególną uwagę zwracają okazałe obiekty: kamienica przy ul. Gdańskiej 63, hotel "Pod Orłem" na ul. Gdańskiej 14 oraz kamienica narożna przy pl. Wolności 1. Uznawane są za niezwykle udane przykłady architektury neobarokowej.

Święcicki zaprojektował i wybudował również kamienice m.in. przy ulicach Dworcowej, Cieszkowskiego, Jagiellońskiej, Pomorskiej, Śniadeckich, Świętojańskiej. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL