Kultura i sztuka 1945-1989

15.06.2012 aktualizacja 19.07.2016

W Chorzowie tekturowy miś w 25. rocznicę śmierci Stanisława Barei

Sześciometrowy tekturowy miś, eksponaty motoryzacyjne z PRL i seans filmowy znalazły się w programie imprezy przygotowanej z okazji obchodów 25. rocznicy śmierci Stanisława Barei, która rozpoczyna się w piątek przy wejściu do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.

Miś waży ok. 32 kg. Do jego wykonania zużyto 120 m kw. tektury, 10 kg kleju oraz 1524 zszywek - poinformowali organizatorzy imprezy "Bareja: Rebel na miarę kosmosu", czyli Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach oraz restauracja prowadzona przez grupę entuzjastów kultury "Rebel Garden" w Chorzowie.

"Wieczorem miś zostanie z wielkim hukiem zburzony jako symbol czasów kryzysu" - powiedziała PAP Agnieszka Skrzelowska z Centrum Sztuki Filmowej.

Wśród atrakcji znalazły się także: występ kabaretu "Drzewo A Gada" – grupy artystów niepełnosprawnych mówiących przez pryzmat absurdu o swoich chorobach, oraz pokaz plenerowy najsłynniejszego chyba dzieła mistrza pt. "Miś". Przed wejściem do chorzowskiego ogrodu zoologicznego ustawione zostaną także m.in. motoryzacyjne "relikty PRL".

"Impreza zrodziła się w Kinie Kosmos w trakcie prezentacji filmów z cyklu "Wielcy nieobecni", którego celem jest przypomnienie twórczości m.in. mistrza polskiej komedii Stanisława Barei" - powiedziała Skrzelowska.

Po piątkowym happeningu, od soboty do niedzieli wielbiciele talentu Barei będą mogli zobaczyć w Kinie Kosmos filmy: "Poszukiwany poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Brunet wieczorową porą". Wszystkie dzieła, poza "Brunetem wieczorową porą", zostały przygotowane w formie kopii cyfrowych.

Człowiek niezwykle łagodny, uwrażliwiony na absurdy rzeczywistości - tak wspominany jest Stanisław Bareja. W czwartek przypada 25. rocznica śmierci twórcy kultowej komedii "Miś".

Stanisław Bareja urodził się 5 grudnia 1929 r. w Warszawie, zmarł 14 czerwca 1987 r. w Essen. Studiował na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. Studia ukończył w roku 1954, dyplom odebrał dopiero 20 lat później, w 1974 r. Karierę reżysera rozpoczął w 1960 r. satyryczną komedią obyczajową "Mąż swojej żony", zrealizowaną na podstawie sztuki Jerzego Jurandota "Mąż Fołtasiówny".

Wyreżyserował m.in. filmy: "Żona dla Australijczyka" (1963), "Małżeństwo z rozsądku" (1966), serial telewizyjny "Kapitan Sowa na tropie" (1965), "Poszukiwany, poszukiwana" (1973), "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975), "Brunet wieczorową porą" (1976) i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" (1978) oraz "Miś" (1981). Szczególne miejsce w dorobku Barei zajmują również seriale: "Alternatywy 4" (1983) i "Zmiennicy" (1986).(PAP)

ktp/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL