II wojna światowa

31.08.2019

W Gdańsku IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

IV Koncert Niepodległości „Westerplatte” IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Wybuch II wojny światowej, atak Niemiec i ZSRS na Polskę oraz hekatomba narodu, która spowodowała kolejny exodus polskiego żołnierza i walkę pod obcymi sztandarami są kanwą narracji plenerowego Koncertu Niepodległości „Westerplatte”, który odbędzie się w niedzielę w Gdańsku.

"IV Koncert Niepodległości +Westerplatte+ realizowany w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się w szczególnym miejscu, tam gdzie ona się faktycznie rozpoczęła, czyli na Westerplatte. Tam koło plaży będzie rozstawiona scena. To dla nas niezwykły moment, możliwość zagrania w takim miejscu bardzo szczególnym w historii. Punktem wyjścia koncertu są wydarzenia, które rozegrały się 80 lat temu 1 września 1939 r., czyli atak Niemiec na II Rzeczpospolitą i to co wydarzyło się chwilę później 17 września, czyli atak Sowieckiej Rosji" - opowiadał PAP współorganizator koncertu Jacek "Wiejski" Górski.

CZYTAJ TAKŻE

Jak zaznaczył tamte tragiczne dni spowodowały hekatombę narodu, którą chyba najlepiej - w tragiczny sposób - symbolizują mordy w lasach piaśnickich, w Katyniu czy takie miejsca zagłady jak KL Auschwitz i sowieckie łagry. "Cały ten nieprawdopodobny terror jaki wprowadzali okupanci po dokonaniu czwartego rozbioru Polski spowodował kolejny exodus polskiego żołnierza, który podobnie jak przy wcześniejszych powstaniach narodowych musiał ewakuować się poza granice ojczyzny, by tam walczyć o niepodległość Polski" - zaakcentował Górski.

I ten aspekt walki pod obcymi sztandarami, "o wolność innych narodów, z którego Polska jest znana i my Polacy jesteśmy dumni" zostanie zaprezentowany w szerszym kontekście. "Ukażemy to na przestrzeni wielu wieków historii naszego kraju począwszy od czasów dawnych a kończąc na okresie wojny w Afganistanie w latach 80. XX w. Oczywiście największa część narracji i repertuaru poświęcona będzie okresowi II wojny światowej. Warto tu zwrócić uwagę na związane z nią utwory - +Lwowskie puchacze+, +Karpacka Brygada+, +Od Kłajpedy do Szczecina+, +Czerwone maki+ i +Katyń+" - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE

"Przykłady walki Polaków o wolność innych narodów zaczynamy bardzo wcześnie, bo w w. XII, a kończymy w w. XX. Opowiadamy o Polakach i Tatarach, którzy ramię w ramię walczyli pod Napoleonem, pod Monte Cassino. Będzie opowieść o polskich pilotach, marynarzach zarówno w czasie I, jak i II wojny. Oni wszyscy w tych obcych formacjach walczyli o wolność innych narodów, ale walczyli także o wolność własnego kraju. Przy boku Anglików czy Amerykanów zawsze widzieli gdzieś na końcu perspektywę wolnej ojczyzny, o której odzyskaniu marzyli" - zaakcentował Górski.

Opowieść ta będzie towarzyszyła utworom muzycznym. "To hybrydowe, łączące różne style muzyczne aranżacje pieśni patriotycznych, a także kompozycje instrumentalne. Będzie o bohaterach znanych zarówno w Polsce, jak i poza granicami jak gen. Józef Bem, bohater Węgier, Austrii, Turcji i Polski czy Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, bohaterowie Stanów Zjednoczonych, jak i kompletnie zapomnianych. Opowiadając o Dywizjonie 303 wspominamy o Polakach, którzy walczyli w jednostkach brytyjskich, opowiemy o pilotach polskich latających podczas II wojny w Afryce czy w Chinach" - powiedział.

CZYTAJ TAKŻE

"Te utwory odnoszą się do epok, w których żyli i walczyli nasi bohaterowie. Do repertuaru został dołączony niezwykły utwór Jacka Kaczmarskiego +Katyń+, ponieważ zbrodnia ta była jednym z faktów historycznych, które doprowadziły do wyjścia Armii Polskiej na Wschodzie z ZSRS i późniejszych walk II Korpusu Polskiego w rejonie Monte Cassino, o wyzwolenie Ancony i Bolonii. Jak zawsze zabrzmi również +Mazurek Dąbrowskiego+" - zaznaczył Górski.

Zaprezentowany zostanie m.in. utwór "Gaude Mater Polonia". "Śpiewały go np. wojska polskie walczące pod Warną z armią turecką. Później zabrzmi +Idzie żołnierz borem, lasem+ jedna z najstarszych polskich pieśni rycerskich. Potem będzie +Piechota+ utwór z I wojny światowej. Będą oczywiście +Czerwone maki+ w niezwykłej kompilacji ze słowami Władysława Andersa. +Od Kłajpedy do Szczecina+ to pieśń poświęcona polskim marynarzom, a +Lwowskie puchacze+ - lotnikom. Towarzyszyć im będą dwa utwory Jacka Kaczmarskiego. +Źródło+ poświęcone jest tematowi patriotyzmu, a +Nasza klasa+ to jeden z utworów najbardziej kojarzących się z emigracją" - relacjonował.

CZYTAJ TAKŻE

"Będą także utwory instrumentalne odnoszące się do tego, co nie zostało wyśpiewane, a o czym nie wolno zapomnieć. Utwór +Enigma+ opowiada o Polakach, którzy złamali szyfr Enigmy. Przy okazji opowiemy o innych polskich naukowcach także zasłużonych dla niepodległości. Trzeba o tych wszystkich naszych bohaterach pamiętać, bo to buduje naszą tożsamość i świadomość. Utwory będą przeplatane narracją historyczną w wykonaniu aktora Roberta Czebotara" - dodał Górski.

Podczas koncertu wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski. Towarzyszyć im będą m.in. Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Piotr Krzemiński (trąbka). Organizatorami Koncertu są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum II Wojny Światowej.

Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL