Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2019

W Instytucie Grotowskiego premiera spektaklu „Halo” - o wojnie i przemocy

Wojna i przemoc to temat spektaklu „Halo” w reżyserii Przemysława Błaszczaka, którego premiera odbędzie się w czwartek w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Spektakl został zrealizowany przez członków działającego w Instytucie Grotowskiego Studia Kokyu – poinformowała w środę PAP rzeczniczka placówki Katarzyna Spychała.

Fabułę przedstawienie stanowi opowieść rozpisana na siedem aktorek. Jak podkreślają twórcy spektaklu, jego celem jest zdefiniowanie na nowo męskich i żeńskich pierwiastków wojny i przemocy. 

Źródło inspiracji dla twórców stanowiły książki, m.in.: „Święto wiosny” Modrisa Eksteinsa, „Wojna umarła, niech żyje wojna” Eda Vulliamy’ego „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Ostatni świadkowie” Swietłany Aleksijewicz oraz „Dziennik” Wacława Niżyńskiego. 

Prace nad spektaklem trwały dwa lata. Aktorzy Studia Kokyu, jak sami podkreślają, „poruszają się między polem treningu fizycznego aktora a doświadczeniem płynącym z praktyki japońskich sztuk walki, zwłaszcza aikido”.

Pokazy premierowe spektaklu odbędą się w czwartek, piątek i w sobotę w Instytucie Grotowskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski 

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL