Kultura i sztuka po 1989 roku

08.08.2019 aktualizacja 09.08.2019

W Krakowie otwarto 43. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

43. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk 43. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Wydawać by się mogło, że w XXI wieku sztuka ludowa powinna upaść; musimy to kultywować, bo w oparciu o tradycję funkcjonuje każde państwo - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas czwartkowego otwarcia 43. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

CZYTAJ TAKŻE

Wydarzenie, które zainaugurowano w czwartek na Rynku Głównym odbywa się pod hasłem "Ratujemy ginące piękno". "To, co polska kultura i sztuka zawdzięcza Cepelii w 70-lecie jej istnienia jest naszym hasłem przewodnim 43. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej" - mówił podczas otwarcia Józef Spiszak, prezes Imago Centrum Sztuki Ludowej.

Podczas imprezy na krakowskim rynku zaprezentuje się prawie 700 kupców i handlarzy sztuki ludowej. Wystąpi ponad 150 zespołów pieśni i tańca ze wsi oraz małych i dużych miast; zorganizowane zostaną także warsztaty artystyczne. Targi, jak podkreślają ich organizatorzy, są największą i najpełniejszą prezentacją polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła ludowego i artystycznego w Europie.

CZYTAJ TAKŻE

"Zaczynaliśmy w 1973 roku w Krakowie w Rynku Głównym, ale wtedy Cepelia była gigantem - miała ponad 300 sklepów, prawie całe Sukiennice oraz 27 galerii i sklepów na wszystkich wyjściowych ulicach. Cieszyła się mocą, a znakomite wyroby dostarczało 155 spółdzielni" - przypomniał Spiszak. Jak ocenił, "w okresie polskich przemian przegrała niestety wyścig z bankami, barami i innymi firmami, które lepiej płaciły". Podkreślił jednak, że w latach 90. udało się reaktywować targi, dzięki wsparciu ze strony władz miasta.

Jak mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, "wydawać by się mogło, że w XXI wieku, w świecie nowoczesności sztuka ludowa powinna upaść". "Był taki moment, w którym wydawało się, że to wszystko się +rozleci+, ale okazało się, że nie. Wszyscy ci, którzy tworzyli tę sztukę jednak nadal to robią" - podkreślił. Jego zdaniem, "to jest nasza tradycja, historia". "Musimy to kultywować i musimy o tym doskonale pamiętać, bo w oparciu o tradycję funkcjonuje każde państwo" - zaznaczył.

43. Targi Sztuki Ludowej potrwają do 25 sierpnia.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL